Ilustrační FOTO - Pixabay

Amnesty International: Jako za apartheidu

Stav vzdělávání v Jihoafrické republice (JAR) se od dob apartheidu příliš nezměnil, místní školství stále diskriminuje černošské žáky. Uvedla to v rámci své kampaně nevládní organizace Amnesty International.

Amnesty v ní konstatuje, že tehdejší premiér Hendrik Verwoerd, považovaný za hlavního architekta apartheidu, by se při pohledu na současný stav školství v JAR usmíval. Organizace zákonodárce země z jihu Afriky vyzývá, aby reformami Verwoerdovi ۚ»smetli úsměv z tváře«. Na kampaň upozornil server news24.com. »Více než dvě desetiletí po konci apartheidu vzdělávací systém JAR stále odráží léta rasové segregace. Mnoho škol, které slouží našim nejchudším komunitám, se musí spoléhat na zastaralou a špatně udržovanou infrastrukturu a zoufalý nedostatek učebních pomůcek, což mladým lidem neposkytuje vhodný prostor pro učení,« uvedla organizace v prohlášení ke kampani.

Většina desetiletých nečte

Amnesty dodala, že 78 procent desetiletých Jihoafričanů neumí číst a 61 procent jedenáctiletých neovládá základy matematiky. Jen 14 procent žáků, kteří vstoupí do jihoafrického vzdělávacího systému, se dostane na univerzitu.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Na sedmnácti procentech škol navíc žáci ve školách musí stále používat hloubené latríny, které jsou nehygienické a nebezpečné. V posledních letech v nich utonulo několik žáků.

Amnesty se snaží kampaní nasbírat co nejvíce podpisů pod petici, jež vyzývá jihoafrické zákonodárce k navýšení rozpočtu na vzdělávání a k zavedení reforem.

Zákon o vzdělávání černošské populace z roku 1953 rozdělil vzdělávání žáků podle rasy. Školy pro černochy byly podfinancované a jejich cílem bylo směřovat černošské žáky k nekvalifikovaným pracovním pozicím.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.