Ilustrační FOTO - Pixabay

Cíl turistů – odpadky v kanálech Amsterdamu

Vyzbrojena rybářskými sítěmi a rukavicemi se pod žhnoucím sluncem lopotí malá skupina osob na jedné z mnoha loděk, které křižují slavné amsterdamské kanály. Tito cestující mají jediný cíl: nasbírat co nejvíce odpadků během dvouhodinové jízdy loďkou na jedné z hlavních turistických atrakcí města, jehož jedna část je zanesena na seznamu světového dědictví UNESCO, napsala agentura AFP.

V době rozkvětu ekoturistiky zažívají tyto plavby nového typu nizozemské společnosti Plastic Whale rostoucí úspěch. Loni se jich zúčastnilo téměř 12 000 lidí a letos to bude ještě více, tvrdí zakladatel Plastic Whale Marius Smit. Ten založil svou společnost před osmi lety s cílem zbavit vodu všech odpadků a nasbíraný odpad zužitkovat. Plastové lahve jsou oddělovány od ostatního odpadu a slouží jako surovina k výrobě kancelářského nábytku a loděk, které se pak využívají na lov v kanálech. »Je to jiný způsob, jak poznávat Amsterodam. Jste v malebných amsterodamských kanálech na pěkné loďce, ale zároveň přinášíte cosi pozitivního kanálům i městu, protože je činíte čistšími,« říká Smit.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Ohlas i v zahraničí

Tyto plavby se sice pořádají pouze v Amsterdamu a v Rotterdamu, iniciativy Plastic Whale si ale získávají ohlas v zahraničí. Princ Harry, který se zasazuje za ochranu životního prostředí, měl společnost navštívit začátkem května, ale návštěvu byl nucen zrušit kvůli narození syna. Onoho jitra se na malé zelené loďce patřící Plastic Whale tísní sedm lidí. Australanka Angela Katzová, která žije v Amsterdamu přes rok, se účastní plavby už podruhé. Dozvěděla se o nich na Facebooku. »Je to hrozné, kolik je ve všech kanálech odpadků,« říká. Použité dětské pleny, boty, lyžařské rukavice, lahve, a dokonce i celý ananas... v kanálech se skutečně najde ledacos. »To je překvapivé, protože Nizozemsko je pověstné svou angažovaností v ochraně životního prostředí,« soudí Andela, která s manželem pozvala přítele s jejich třemi dětmi na návštěvu Amsterdamu. Guy O'Loughnane z Kanady nevychází z údivu, kolik je tu věcí, které ani nebyly použity: mnohé lahve mají ještě zátku.

Těžký odhad

Loni Plastic Whale nasbírala díky turistům 46 000 plastových lahví a mnoho dalších odpadků. »Na každý pytel s plastovými lahvemi, které vytáhneme z kanálů, připadají dva až tři pytle dalších věcí,« říká Smit. Přesné množství plastů ve vodách kanálů je ale těžké odhadnout, do moře se ročně vyhodí miliony tun plastového odpadu. »Někteří turisté jsou bezohlední,« povzdychne si Katzová. Smit ale říká, že za odpad nemohou jen turisté. Znečištění kanálů je i dílem některých lhostejných obyvatel. »Působí zde mnoho faktorů,« upozorňuje Smit.

Kvůli turistům se odpadkové koše plní velmi rychle. »V ulicích je brzy mnoho odpadků. Pak začne třeba pršet nebo foukat vítr a všechno skončí v kanálech,« vysvětluje Smit. Nizozemská metropole je obětí svého vlastního úspěchu: loni Amsterdam navštívilo zhruba 18 milionů lidí, tedy více, než činí počet obyvatel Nizozemska.

Zájem stoupá

Plavby Plastic Whale jsou zařazeny do katalogu, který nedávno vydala radnice. Ta sestavila seznam originálních aktivit v naději, že jí to umožní regulovat příliv turistů zaplavujících hlavní památky. I když se turisté o tento lov plastů zajímají stále více, tvoří jen menšinu účastníků plaveb společnosti. Většina pochází z Nizozemska, z podniků nebo škol. »Zájem o životní prostředí mezi nizozemskou společnosti prudce roste,« dodává Smit.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.