Vlajka Tálibánu. FOTO - wikimedia commons

Tálibán vstřícně k USA, opačně k domácí vládě

Vyjednávačům Tálibánu se během posledních dvou dnů prý podařilo vyřešit rozpory v rámci mírových rozhovorů s USA o odsunu amerických vojáků z Afghánistánu.

»Podařilo se dosáhnout mimořádného pokroku,« uvedl mluvčí politického úřadu Tálibánu v Kataru Suhajl Šahín, kterého citovala agentura Reuters. Při pokračujících jednáních v katarském Dauhá byla vyřešena také otázka záruk Tálibánu, že přeruší vazby na extremistické skupiny. Pokrok v jednání ve zprávě na Twitteru potvrdil také hlavní americký vyjednávač Zalmay Khalilzad.

Technické týmy obou stran v Dauhá pokračovaly v rozhovorech. Úkolem Khalilzada je najít mírové řešení téměř 18 let trvající války v Afghánistánu. Mezi další zásadní otázky, které se na rozhovorech řeší, patří rozhovory Tálibánu s afghánskou vládou a trvalé příměří. Tálibán ale přímé rozhovory s vládou v Kábulu odmítá.

Volby podvod?

Navíc označil prezidentské volby v zemi vypsané na příští měsíc za podvod. Tato radikální skupina vyzvala obyvatele k bojkotu hlasování a varovala, že její bojovníci udělají vše pro to, aby volby zablokovali. Obyvatelé by neměli chodit na předvolební shromáždění, protože se mohou stát terčem útoků, dodal Tálibán v prohlášení, o němž informovala ČTK.

Ilustrační foto - wikimedia commons

Namísto voleb, které se mají konat 28. září, by se podle Tálibánu měla soustředit pozornost právě na dojednání dohody s USA, v jejímž rámci by se ze země stáhli američtí vojáci výměnou za slib Tálibánu, že se Afghánistán nestane základnou pro plánování teroristických útoků.

»Volební proces není nic jiného než spiknutí, jak oklamat obyčejné lidi a uspokojit ego omezeného množství podvodných politiků,« uvedl Tálibán v prohlášení.

Předpokládá se, že druhý mandát ve volbách obhájí prezident Ašraf Ghaní, který trvá na tom, že se volby musí uskutečnit podle plánu. Tento bývalý vysoký činitel Světové banky se dostal k moci v roce 2014 poté, co zvítězil ve sporných volbách provázených řadou obvinění z podvodů.

Navzdory rozhovorům s vyjednavači USA pokračují v Afghánistánu násilnosti. Při výbuchu bomby nastražené v západoafghánském městě Herát v pondělí zahynuli čtyři lidi a dalších 25 bylo zraněno!

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.