Ilustrační FOTO - Pixabay

F4F: Více se zaměřit na Asii

Celosvětové hnutí stávkujících studentů za klima Fridays4Future (Pátky pro budoucnost) by se mělo více zaměřit na Asii. Na výročním setkání studentských aktivistů ve švýcarském Lausanne to podle agentury Reuters prohlásila jeho zakladatelka Greta Thunbergová.

Zhruba 450 aktivistů ze 37 zemí se sešlo v Lausanne v pondělí na shromáždění nazvaném Smile for Future (Úsměv pro budoucnost), aby debatovali o budoucím směřování hnutí, pod jehož jménem již skoro rok stávkují za řešení klimatické krize.

Greta Thunbergová. FOTO - wikipedia commons

»Během posledního roku se toho hodně stalo. Globální emise kysličníku uhličitého se samozřejmě nesnížily, takže jsme stále na začátku,« řekla 16letá Thunbergová. »Budeme muset dělat mnohem více,« dodala s tím, že svou pozornost by hnutí nyní mělo upřít do Asie, kde se zatím studentské stávky příliš nekonají.

Podle vědců globální oteplování způsobené skleníkovými plyny ze spalování fosilních paliv již způsobilo sucha, záplavy, vlny veder, tání ledovců a vzestup hladiny moří. Celosvětové emise oxidu uhličitého byly vloni na rekordní úrovni.

Zářijový klimatický summit OSN v New Yorku je podle Thunbergové »skvělou možností pro světové vůdce ukázat, že nás i vědce skutečně poslouchali«. Aktivistka, která ve snaze maximálně chránit životní prostředí odmítá létat letadlem, se na konferenci na druhé straně Atlantiku vypraví na závodní jachtě…

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.5, celkem 13 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.