Ilustrační FOTO - Pixabay

Likvidace statisíců knih v Turecku

Turecké úřady odstranily ze škol a z knihoven za poslední tři roky více než 300 000 knih, které byly podle nich spojeny s hnutím duchovního Fethullaha Gülena. Toho tamní vláda považuje za hlavního organizátora pokusu části armády o převrat v červenci 2016, po němž turecká prokuratura rozpoutala rozsáhlé čistky ve státní správě. Mezi zničenými knihami jsou náboženské texty, ale i beletrie a učebnice, informoval opoziční server Ahval.

Turecký ministr školství Ziya Selçuk minulý týden oznámil, že od pokusu o puč bylo zničeno 301 878 knih, které jsou nějak spojeny s Gülenem. Ten žije dvacet let v exilu ve Spojených státech amerických a odpovědnost za pokus o puč, při němž zemřelo na 250 lidí, odmítá. Avšak Ankara žádá jeho vydání.

Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího islamistického prezidenta-diktátora Recepa Tayyipa Erdogana a jeho nyní vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Posléze se ale oba lídři názorově rozešli a Erdoganův režim označil toto hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci.

Rozsáhlé pronásledování Gülenových odpůrců začalo už po korupčním skandálu z roku 2013, v němž figurovali ministři tehdejší vlády i syn Erdogana, jenž byl tehdy premiérem. Vláda označila kauzu za pokus o její svržení a úřady tehdy pozatýkaly desítky policistů, prokurátorů i soudců, kteří se podíleli na vyšetřování této kauzy. V říjnu 2014 bylo vyšetřování uzavřeno pro nedostatek důkazů.

Mezi knihami, které turecké úřady od července 2016 odstranily z knihoven, škol a z pultů knihkupectví, jsou i učebnice, a některé kvůli kuriózním důvodům. Ze školních osnov například zmizela podle opozičních médií učebnice matematiky, v níž byl příklad výpočtu stran dráhy »z bodu F do bodu G«. »Učebnici zakázali jen proto, že jsou v ní iniciály Gülena v matematické úloze. To je paranoia,« kritizoval tento krok v říjnu 2016 poslanec hlavní opoziční strany Osman Budak.

»Turecké úřady uzavřely jen za poslední tři roky 29 nakladatelství s tím, že šíří ‚teroristickou propagandu‘. Uzavřely je na základě dekretu vydaného po pokusu o puč,« citoval v pondělí z letošního prohlášení organizace PEN klub britský deník The Guardian. Podle zprávy britského PEN klubu z roku 2018 bylo od července 2016 v Turecku uzavřeno i na 200 vydavatelství novin. Mnoho novinářů či spisovatelů bylo v Turecku také od té doby trestně stíháno, někteří jsou stále ve vězení.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


donald.kaczerowski
2019-08-08 03:48
Něco to připomíná. U nás po roce 1948 a po roce 1968.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.