Skutečné oběti Trumpovy »války«

Známe války světové, lokální, horké i studené a k těm válkám studeným patří i války obchodní. Jsou o to zákeřnější, že jen málokdo si uvědomí, kdo a jak trpí a kolik lidí kvůli nim umírá pro zisk nadnárodních korporací.

Možná by bylo dobré, kdyby někdo americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi řekl, že jeho furiantská rozhodnutí nemají jen ekonomické důsledky, ale že tato »střelba« v jeho obchodní válce vedené proti všem, kteří mohou v něčem Spojené státy předčit, má své jak ekonomické, tak společenské důsledky, ale i lidské oběti. Tady rozhodně nejde o žádné mírové tažení, ale o nemilosrdný mocenský boj, kterým Trump jednoznačně ohrožuje mír ve světě. A mír je třeba bránit, jak říká klasik, válka přijde sama.

Uvědomuje si vůbec Donald Trump, kdo jsou skutečné oběti jeho mocenského tažení? Nakonec tuto otázku bychom mohli pokládat i mnoha jiným americkým prezidentům, například ve spojení s blokádou Kuby. Ve většině případů jsou to obyčejní lidé, kteří jsou těmto mocipánům asi lhostejní… Například v Íránu docházejí zásoby některých dovážených léků, jejichž ceny kvůli Trumpovým neuváženým (nebo možná záměrným) postihům vůči Íránu raketově rostou. Od loňského roku, kdy USA obnovily vůči Teheránu sankce, se íránská ekonomika, žel, propadá a společně s ní i íránský zdravotnický systém, který přestává být schopen držet krok se světem.

Sankce tak dopadají na obyčejné Íránce. Ti mají problém zajistit si i léky domácí výroby, protože na ně prostě nemají. Tvrzení USA, že se sankce netýkají léků a lékařského vybavení, jsou tak jedna velká lež. Žel, až tam jsme dospěli! Tohle chceme? Určitě ne. Brát si obyčejné a nevinné lidi jako rukojmí je ubohost! Tak co bude dál, Donalde Trumpe?

Vojtěch FILIP, předseda ÚV KSČM a místopředseda PS PČR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.9, celkem 86 hlasů.

Vojtěch FILIP

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-08-09 01:32
Doufejme, že zůstane, na rozdíl od předchozích prezidentů USA,
"jen" u těch blokád. Ale velká naděje není, každý US
prezident má asi povinnost nějakou válku svést a množství lidí
povraždit.
hajek.jiri51
2019-08-08 18:53
USA jsou nádorem ve fungování planety. Má už i metastázy. Nejvyšší
čas je eliminovat. Vždyť oni se snaží ovládnout a zničit i EU, tedy
i nás.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.