Ilustrační FOTO - Pixabay

Ukrajina na Donbasu ostřeluje civilisty

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po zabití čtyř ukrajinských vojáků při přestřelce s proruskými aktivisty na Donbasu zatelefonoval svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi a vybídl ho, aby přiměl povstalce ukončit krveprolití. Putin podle Kremlu naopak vyzval Zelenského, aby ukrajinská vojska přestala ostřelovat civilisty na Donbasu. Konflikt si od jara 2014 vyžádal na 14 000 mrtvých.

»Dnes ráno jsem hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Naléhavě jsem mu zavolal, abych mu řekl, že toto nás k míru nepřibližuje a že ho velice prosím, aby využil svého vlivu na tuto povstaleckou stranu, aby přestala zabíjet naše lidi,« řekl Zelenskyj na poradě s armádními veliteli. »Chci, abyste se oficiálně dozvěděli slova použitá v telefonickém rozhovoru a aby se tato slova přeměnila v konkrétní kroky,« dodal podle listu Ukrajinska pravda. Zelenskyj s Putinem také hovořil o odstranění min na Donbasu a o osvobození zajatců.

Podle Kremlu Putin v telefonátu kladl důraz na dodržování dohodnutého příměří ukrajinskou armádou. »Ruský prezident zdůraznil, že pro zmírnění konfliktu je nezbytné hlavně vyloučit další ostřelování obydlených míst na Donbasu ukrajinskou armádou, které vede k obětem mezi civilisty,« uvedl Kreml v komuniké podle agentury TASS. Šlo o druhý telefonát mezi oběma prezidenty, kteří si poprvé zavolali 11. července, rovněž ze Zelenského iniciativy.

Ukrajinský prezident zahájil návštěvu Turecka, odkud se chystá telefonicky hovořit s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou, s nimiž se chce domluvit na čtyřstranné schůzce.

Čtyři vojáci z brigády ukrajinské námořní pěchoty podle ukrajinského ministerstva obrany přišli o život při střelbě z granátometu z povstaleckých pozic na jižním úseku fronty u obce Pavlopil severovýchodně od azovského přístavu Mariupol. Proruští aktivisté odpovědnost za smrt Ukrajinců popřeli, vojáci podle nich přišli o život za hranicí dostřelu granátometu. Na Donbasu bylo od začátku konfliktu na jaře 2014 vyhlášeno už více než 20 příměří, zatím poslední dohoda o zastavení palby platí přes dva týdny.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 17 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-08-08 18:47
Kdyby nestrkali nos tam kam nemají, tak se jim nic nestalo. Někomu se to
ale hodí, ne? Že by RF? To může napadnout jen vykastrovaného
sudokopytníka.
pleningeri
2019-08-08 13:01
Za dobu platnosti nového "příměří" sestřelila Milice DLR
šest ukrajinských úderných bezpilotníků. Výsledky vyšetřování
příčin smrti 4 ukrajinských vojáků pod Mariupolem ukazují na
neodborné kladení protipěchotních min v okolí obce Orlovskoje.
Ukrajinou uvedené ruční protitankové minomety povstalců mají dostřel
200-700 m, lafetové do 1300 m. Přitom vzdálenost pozic příslušníků
DLR od místa smrti ukrajinských vojáků činí 3 km
... "https://dan-news.info/politics/predstavitelstvo-dnr-v-sckk-obnar
odovalo-podrobnosti-gibeli-chetyrex-silovikov-vsu-pod-mariupolem.html"
tomasklima162
2019-08-08 12:56
"Civilisty" kteří obsluhují moderní ruské tanky nebo
sofistikované dělostřelecké a protiletadlové systémy na
sestřelování civilních dopravních Boingů.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.