Ilustrační FOTO - Pixabay

Riziko lesních požárů roste

Ve státních lesích v České republice letos v prvních šesti měsících hořelo téměř dvakrát víc než za stejné období loni.

Stoupající riziko lesních požárů přimělo státní podnik Lesy ČR a hasiče k těsnější spolupráci, proto zástupci obou institucí podepsali memorandum o spolupráci, sdělila mluvčí podniku Eva Jouklová. Hasiči například mohou nově využívat jako zdroj požární vody vodní nádrže budované a obnovované v rámci programu Vracíme vodu lesu.

»Podnikáme společné kroky k prevenci vzniku požárů a minimalizaci škod. Vzájemně si poskytujeme data a informace, například o kalamitních oblastech, zdrojích požární vody i lesní dopravní síti využitelné pro zásahové jednotky,« uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi. Prioritou podniku je nyní odstraňování kůrovcového dříví, proto lze očekávat, že souší bude stále přibývat. »Je předpoklad, že souší bude víc a víc a tím bude růst riziko vzniku požárů,« řekla Jouklová.

Podle ní je nejčastější příčinou požárů v lesích nezodpovědné chování lidí. »Některým lidem nedochází, že to, jak se chovali v lesích dřív, teď opravdu nejde. Les je často extrémně suchý a stačí velmi málo. Stále se objevují případy, kdy lidé pálí na okrajích lesů ohně nebo odhazují nedopalky. To byl také jeden z důvodů, proč jsme memorandum o spolupráci podepsali,« řekla.

Obě instituce ale spolupracují už několik let, například na projektu Body záchrany. Jde o žluté tabulky s kódem, které lesníci od roku 2016 umisťují podle metodiky hasičů na křižovatkách lesních cest, v horách i rozsáhlých lesních porostech. Nejvíce tabulek z celkem asi 2500 je ve skalních městech na Náchodsku. Jsou na nich telefonní čísla tísňových linek. »Body záchrany tak pomáhají návštěvníkům při nesnázích, díky nim se ale daří i lépe lokalizovat místo požáru,« uvedla Jouklová.

Jen ve státních lesích letos v prvních šesti měsících hořelo 150krát. Oheň zasáhl 41 hektarů a způsobil škodu kolem 4,2 milionu korun. Loni ve stejném období hořelo na území spravovaném podnikem Lesy ČR 82krát, a to na 23 hektarech. Škoda dosáhla 2,3 milionu korun. Nejčastěji hořelo v Jihomoravském a Libereckém kraji.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.