Ilustrační FOTO - Pixabay

Čínský export se navzdory USA zvýšil

Čínský vývoz se navzdory eskalaci obchodního tlaku Spojených států v červenci nečekaně vrátil k růstu. Podle celních údajů se zvýšil o 3,3 procenta, což je nejvíce od letošního března.

Vývoj překvapil analytiky, kteří očekávali, že po červnovém snížení o 1,3 % vzroste pokles exportu na dvě procenta.

Slabší zůstává dovoz, v červenci klesl o 5,6 %. Byl však nižší než červnový propad o 7,3 % i než 8,3procentní pokles předpovídaný analytiky.

Obchodní přebytek země tak minulý měsíc činil 45,06 miliardy dolarů (přes jeden bilion korun), zatímco v červnu to bylo 50,98 mld. a analytici očekávali 40 mld. USD.

Obchodní přebytek Číny s USA v červenci klesl na 27,97 mld. USD z červnových 29,92 mld. Za prvních sedm měsíců roku dosáhl 168,5 mld. USD.

V červenci nastalo dočasné příměří v rok trvající obchodní válce Číny a Spojených států poté, co se představitelé obou zemí na konci června dohodli na obnovení jednání a prezident USA Donald Trump nabídl některé ústupky, upozorňuje agentura Reuters. Minulý týden však Trump oznámil nová desetiprocentní cla na čínský dovoz v hodnotě 300 mld. USD ročně, která začnou uplatňovat od 1. září. Tím se cla rozšiřují na veškeré zboží, které Čína prodává Spojeným státům. Čína, jak již jsme informovali, v reakci uvedla, že přestane nakupovat americké zemědělské produkty a nechala domácí měnu jüan oslabit na nejnižší hodnotu za více než deset let.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 10 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.