Ilustrační FOTO - Pixabay

Rusům se stále stýská po sovětském režimu

Rusové si nostalgicky stýskají po sovětském režimu z přelomu 70. a 80. let, protože byl »blízký lidu«, na rozdíl od nynější »zkorumpované moci«. Vyplývá to z průzkumu nezávislého střediska Levada.

Sovětský režim z let stagnace nejčastěji dnešní Rusové oceňovali jako blízký lidu (29 % dotázaných), silný a pevný (25 %) a spravedlivý (22 %). Nynější režim naopak charakterizovali jako zkorumpovaný (41 %), vzdálený a cizí lidem (31 %), byrokratický (24 %) a krátkozraký (19 %). Za spravedlivý, blízký lidem a respektovaný označilo nynější režim jen osm procent dotázaných.

»Vysoká obliba a podpora prezidenta (Vladimira Putina) vytváří dojem o naprosté jednomyslnosti a spokojenosti obyvatelstva s činností mocenských struktur. V oficiálních médiích se tento obrázek národní jednoty a chybějící alternativy vůči prezidentovi Putinovi využívá (údajně) k silné propagandě, manipulaci s veřejným míněním, potlačování jinak smýšlejících, diskreditaci protisystémové opozice a také k utajování skutečného a mnohem rozporuplnějšího obrazu vztahu Rusů k mocenským strukturám a stávajícímu státu,« tvrdí sociologové z Levady podle serveru Newsru.com.

Obyčejný člověk

V průzkumu, který je součástí dlouholetého projektu Levady Obyčejný člověk, vedeného již od roku 1989, si dotázaní mohli vybírat z velkého množství vyjádření na adresu zkoumaného objektu, aby bylo možné odhalit skryté názory a současně se vyvarovat snah vyjádřit se stejně jako pomyslná většina.

Nejhorší hodnocení sklízel nynější režim v letech 2011-13. Záchrana Krymu a konfrontace se Západem sice výrazně zvýšila respekt k současné moci, ale i tak nekompenzovala převládající negativní hodnocení. S výjimkou Putina se žádný z politiků či nejvýše postavených hodnostářů netěší podstatnější důvěře ve společnosti.

Nejkritičtější k nynějšímu režimu jsou nejvzdělanější a nejbohatší dotázaní, Moskvané a lidé ve věku od 25 do 50 let. Venkované, senioři, nejméně vzdělaní a nejchudší si naopak nejvíce idealizují sovětský režim.

Více než čtyři pětiny Rusů si podle průzkumu myslí, že obyčejní lidé nemohou ovlivnit rozhodování úřadů a více než tři pětiny jsou smířeny s tím, že tyto poměry nezmění ani ve volbách. Důsledkem je podle sociologů odvrácení se od politiky, nezájem o věci veřejné a odmítání odpovědnosti za vývoj v zemi, což ale režimu (nejen tomu ruskému, prakticky každému) plně vyhovuje.

Většině je politika lhostejná

Pouze každý 50. až 100. dotázaný uvedl, že působí v nějaké politické straně. Zhruba dvě pětiny se zájmem sledují politické dění, aniž by se do něj sami zapojovali. Většina podle ČTK tvrdila, že je jim politika lhostejná, nestarají se o ni, nelíbí se jim a považují ji za špinavost, na kterou nemají čas…

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 11 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.