Americký prezident Donald Trump. FOTO - Haló noviny

Trumpa zranění nechtěli, demokraty ano

Americký prezident Donald Trump má za sebou návštěvu dvou měst, kde o víkendu střelci zabili celkem 31 lidí. V texaském El Pasu ve středu navštívil nemocnici a krizové centrum, kde ve vyjádření pro média zase kritizoval své odpůrce, ale nad sebou se nezamyslel.

Kontroverzní prezident kritizoval za údajné politikaření opoziční činitele demokratů, s nimiž se předtím setkal v Daytonu ve státě Ohio. I v El Pasu demonstrovali prezidentovi odpůrci, návštěva se ale obešla bez incidentů.

Stejně jako při návštěvě nemocnice v Daytonu se i v El Pasu Trump a jeho žena Melania vyhýbali médiím a drželi se stranou od veřejnosti, napsala agentura Reuters. Prezident se zde setkal s několika oběťmi sobotního masakru a s nemocničním personálem.

Žádný z osmi pacientů, dosud hospitalizovaných v El Pasu, ovšem nesouhlasil se setkáním s prezidentem při jeho návštěvě kliniky, uvedl mluvčí nemocnice Ryan Mielke podle listu The Washington Post. »Je to velmi citlivé období v jejich životě. Někteří řekli, že se nechtějí setkat s prezidentem, někteří nechtějí žádné návštěvníky,« vysvětlil. Před Trumpovou návštěvou nicméně někteří z hospitalizovaných akceptovali návštěvu místních politiků a demokratických členů Sněmovny reprezentantů Kongresu Veroniky Escobarové a Jesúse Garcíi, poznamenal The Washington Post.

S novináři Trump promluvil poté, co zavítal do krizového centra, přičemž poděkoval lidem, kteří při střelbě zasahovali. Záhy však začal kritizovat starostku Daytonu Nan Whaleyovou a senátora za stát Ohio Sherroda Browna, kteří podle něj jeho návštěvu Daytonu nevykreslovali tak, jak proběhla. Označil je za nečestné.

Whaleyová i Brown přitom prezidentovo setkání s lidmi v Ohiu předtím hodnotili pozitivně, ačkoli zároveň vyjádřili výhrady vůči jeho politickému stylu.

Zbabělec, který rád šikanuje

V reakci na Trumpovu kritiku pak už ale demokratická starostka odhodila diplomacii a volila ostrá slova. »Je to zbabělec, který rád šikanuje, a je v pořádku, pokud chce šikanovat mě a senátora Browna… My to zvládneme, ale občané Daytonu si zaslouží činy,« řekla v odkazu na požadavky zpřísnit pravidla pro nákup zbraní.

Před nemocnicí v El Pasu i u místního improvizovaného památníku obětem střelby se shromáždili jak stoupenci, tak odpůrci hlavy státu, uvedla na svém webu televize CNN. Prezidentská kolona při průjezdu městem míjela i transparenty s nápisem »Rasisto, jdi domů«.

Trump sice po střelbě hovořil o rasismu a nenávisti, ale sám čelí kritice, že dlouhodobě vyvolává u některých občanů tyto postoje a nálady, které se najednou snaží odsoudit. Masakr v El Pasu je vyšetřován jako možný zločin z nenávisti. Pachatel je dáván do souvislosti s anonymním manifestem, který se před střelbou objevil na internetu a v němž se hovoří o hispánské invazi a o plánu rozdělit Ameriku na území podle ras. To podle BBC zní jako ozvěna prezidentových vyjádření.

Na odděleném shromáždění mluvil k několika stovkám lidí jeden z demokratických kandidátů na prezidenta a místní rodák Beto O'Rourke, který v posledních dnech Trumpa označil za podněcovatele násilí. Prohlásil, že Trump pomohl vytvořit nenávist, která učinila sobotní tragédii možnou, a proto »tady pro něj není místo«. Trump mu na Twitteru bez špetky sebereflexe zase podle ČTK vzkázal, že by měl být ticho.

Nezná normy chování hlavy státu

Trumpova návštěva Daytonu a El Pasa podle The New York Times namísto scelení ran vedla k ještě většímu rozdělení národa – a také posloužila jako důkaz Trumpovy neschopnosti dodržovat normy chování hlavy státu.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.