Ilustrační FOTO - Haló noviny

Útok na syrskou svrchovanost

Dohodu Spojených států a Turecka o vytvoření bezpečnostní zóny na severovýchodě Sýrie Damašek vnímá jako otevřený útok na syrskou svrchovanost a celistvost státu.

S odvoláním na sdělení syrské vlády o tom informovala agentura Reuters. Turecko a Spojené státy ve středu oznámily, že se dohodly otevřít v Turecku společné operační centrum, které bude koordinovat ustavení bezpečnostní zóny v severní Sýrii. Obě strany o tom jednaly několik dní v Ankaře.

Agrese USA a Turecka

Vytvoření společného operačního centra za účelem spravování území na hranici s Tureckem Damašek podle zdroje ze syrského ministerstva zahraničí vnímá jako agresi vůči Sýrii ze strany Spojených států a Turecka, uvedla syrská státní agentura SANA. Zdroj zároveň nejnovější dohodu označil za »nebezpečnou eskalaci ohrožující mír a stabilitu v oblasti«.

Podle tureckého ministerstva obrany má zóna fungovat jako koridor a pomoci bezpečnému návratu syrských uprchlíků do vlasti. Zároveň ale podle ČTK z hraničního území vytlačí ozbrojené kurdské oddíly. O to jde ovšem Ankaře především!

Turecko chce podle agentury AP společně s USA získat pod svou kontrolu pohraniční pás území východně od řeky Eufrat v šířce až 30 kilometrů. Podle představ Ankary na něm nebudou působit ozbrojené milice syrských Kurdů (YPG). Ačkoli jde o spojence USA, které Kurdy podporovaly v boji proti Islámskému státu, Turecko tyto milice účelově řadí k teroristům a spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Turecko o ustavení této zóny usiluje už dlouho a vydíralo proto ofenzivou do oblasti kontrolované oddíly YPG.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 12 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-08-09 20:09
Turecko a USA. Co mají dělat a rozhodovat, navíc nezvaní, na území
cizího státu? S Kurdy ať se dohodne Asad a ať na to dohlíží OSN. To
je snad podle mezinárodního práva. Anebo někdo vidí precedens v
Mnichově? Kurdové si minimálně aspoň autonomii zasluhují.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.