PiS řeší další aféru

Předseda Sejmu, dolní komory polského parlamentu, včera oznámil, že odstupuje kvůli tomu, že využíval vládní letouny k soukromým cestám.

Aféra kolem Marka Kuchciňského ohrožovala zbytky pověsti vládnoucí ultranacionální a konzervativní autoritářské strany Právo a spravedlnost (PiS), která má přesto v současnosti velké šance, že zůstane u moci i po říjnových parlamentních volbách.

Marek Kuchciński. FOTO - wikipedia commons

Když Kuchciňski odchod z funkce oznamoval, alibisticky zdůrazňoval, že svým počínáním neporušil žádné předpisy. »Množství letů, které vyvolalo kontroverze, souviselo s velkým počtem schůzek s obyvateli leckdy malých měst a obcí, které jsem měl během své práce,« obhajoval se Kuchciňski, který rezignaci oznámil v sídle Práva a spravedlnosti (přezdívaného odpůrci Bezpráví a nespravedlnosti) po boku šéfa strany a neoficiálně nejmocnějšího polského politika Jaroslawa Kaczyňského.

Ten se podle ČTK předsedy Sejmu (ve funkci skončí dnes) zastal. »Pan předseda neporušil zákon, neporušil žádné zvyklosti panující v této oblasti.«

Aféra, pro níž se uchytil název Air Kuchciňski, ovládla v posledních dnech polskou politiku. V pondělí se Kuchciňski omluvil za to, že přes míru i se svojí rodinou využíval možnosti létat vládními letadly a vrtulníky. Cestovali hlavně mezi Varšavou a jeho domovským Řešovem na jihovýchodě Polska. Na svůj post ale nerezignoval. Ve středu ovšem média přinesla informace o tom, že letadly vyhrazenými nejvyšším funkcionářům polského státu převážel také řadové poslance PiS a jejich příbuzné. Podle portálu gazeta.pl se odhaduje, že se takových letů uskutečnila asi stovka a onet.pl jejich náklady vyčíslil na asi čtyři miliony zlotých (asi 23,9 milionu korun).

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.