Ilustrační FOTO - Pixabay

Johnson chystá podraz

Britský premiér Boris Johnson vyhlásí několik dní po brexitu volby, jestliže poslanci nepodpoří jeho vládu v zářijovém hlasování o důvěře. S odvoláním na premiérovy nejmenované poradce to napsal deník Financial Times (FT).

Johnson bude podle poradců čelit hlasování o důvěře vládě poté, co parlament opět zasedne po letní přestávce. »Nemůžeme jim zabránit v prosazení voleb, máme ale kontrolu nad jejich načasováním. Zajistíme tedy, aby se (volby) uskutečnily po 31. říjnu,« citují FT podrazácký plán Johnsonova poradce. »Pokud se budou muset konat všeobecné volby, bude to ve dnech po 31. říjnu,« upřesnil. Dal tím najevo, že Johnson se i bez důvěry chystá na tvrdý brexit za každou cenu. Jiný premiérův poradce podle ČTK nevyvrátil, že se případné volby uskuteční až začátkem listopadu.

Britský premiér Boris Johnson. FOTO - wikipedia commons

Předseda Konzervativní strany James Cleverly už dříve prohlásil, že Johnsonova vláda volby před 31. říjnem nevypíše. Poradce konzervativního premiéra Dominic Cummings v nedělním rozhovoru se Sunday Telegraph řekl, že i v případě, že by se zákonodárci rozhodli vyslovit kabinetu nedůvěru, odchodu bez dohody by to nezabránilo, jelikož premiér může v takovém případě vypsat volby až po stanoveném datu odchodu z EU, tedy po 31. říjnu – což je samozřejmě nesmysl.

Labouristický poslanec Jonathan Ashworth ve stejný den rozhovoru s televizí Sky News naopak prohlásil, že britští zákonodárci mohou v září zabránit opuštění evropského bloku bez dohody.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.