Ilustrační FOTO - Haló noviny

Banky u nás zažívají opravdové žně

Čtveřice největších bank v České republice, které jsou bezezbytku v rukou zahraničních vlastníků, letos v prvním pololetí vydělala 31,7 miliardy korun, což znamenalo meziroční zvýšení zisku o 19 procent. Vyplývá to z výsledků bank.

»Největší banky zažily v 1. pololetí opravdové žně,« uvedl analytik BHS Štěpán Křeček. K výsledkům jim podle něj pomohlo několik faktorů. Díky nízkému objemu špatných úvěrů banky nemusely tvořit příliš vysoké rezervy. V minulých letech se bankám podařilo dosáhnout vysokých objemů nově uzavřených hypotečních úvěrů - ty stále dobíhají a banky na nich vydělávají. »V neposlední řadě banky těží z růstu úrokových sazeb v ekonomice,« dodal.

U některých bank je podle Křečka dobré uvést, že v době nízkých úrokových výnosů zaváděly nové poplatky, a to především pro korporátní klienty. Těmi si měly kompenzovat tehdejší slabší ekonomické výsledky. Od té doby úrokové sazby v ČR výrazně vzrostly, ale některé nově zavedené poplatky se dál vybírají. »Banky tak dosahují vysokých zisků z úrokových výnosů i nových poplatků,« podotkl.

Čistý zisk ČSOB v 1. pololetí stoupl meziročně o 45 % na 10,9 mld. Kč. České spořitelně vzrostl konsolidovaný čistý zisk o 10,5 % na 8,7 mld. Kč, Komerční bance zisk očištěný o mimořádné položky o šest procent na 7,2 mld. Kč a Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala čistý zisk 4,87 mld. Kč, meziročně o 13 % vyšší.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 12 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-08-14 20:20
Holt, krize se blíží!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.