Ilustrační FOTO - Pixabay

Kreml v klidu, neděje se nic mimořádného

Kreml poprvé komentoval opakující se protestní demonstrace v Moskvě vyvolané údajně diskriminačním postupem městské volební komise.

Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že ruské vedení nepovažuje protesty za politickou krizi, registruje ale jak agresivní odpor demonstrantů proti policii, tak i projevy policejní agrese. Prezident Vladimir Putin prý demonstrace nepovažuje za nic mimořádného.

Peskov reagoval na sérii víkendových demonstrací, které od konce července přivedly do ulic Moskvy už desetitisíce lidí. Během protestů, zčásti nepovolených, bylo zadrženo přes 2000 lidí, organizátoři ve vazební věznici čekají na soud. Demonstranti kritizovali rozhodnutí městské volební komise nepřipustit k zářijovým obecním volbám opoziční kandidáty.

Peskov označil za »zcela očividné« případy násilností proti demonstrantům, které očití svědkové zdokumentovali a odeslali na sociální sítě. Na jednom z videí příslušník národní gardy bije pěstí do břicha zadrženou demonstrantu Darju Sosnovskou, která byla podle informací hospitalizována s vnitřním krvácením. Na zasahujícího policistu podala trestní oznámení.

»Zaznamenáváme ale i případy, které zachycují neuposlechnutí policejních příkazů a agresi vůči strážcům pořádku. I to je nepřípustné,« upozornil mluvčí Peskov. Dodal, že prezidentská kancelář »nemůže a nesmí o těchto případech vynášet soudy«.

Tvrdá opatření policie proti demonstrantům nicméně kremelský mluvčí výslovně schválil. »Tvrdé akce policie při zásahu proti veřejným nepokojům považujeme za absolutně správné,« konstatoval Peskov. Silové složky podle něj plní své povinnosti a dělají vše, aby zamezily protiprávnímu jednání.

Od konce července se každou sobotu na moskevské Sacharovově třídě scházejí davy demonstrantů na protest proti rozhodnutí volebních orgánů zapovědět některým politikům kandidaturu v komunálních volbách. Důvodem je údajný nedostatek ověřených podpisů, které je každý kandidát povinen přiložit k žádosti o registraci. Dvě demonstrace radnice povolila, další dvě, po nichž následovalo masové zatýkání, radnice označila za ilegální. Západní média úporně označují politiky, kteří nebyli připuštěni k volbám za »opoziční«. To však je hrubě nepřesné. V Rusku existuje volená opozice, dokonce parlamentní, která často kritizuje vládu a její jednotlivé kroky. Pak se však také s finanční podporou některých západních organizací zformovala nevolená opozice, jíž západní média dělají všemožnou reklamu. Samozvaná opozice podle ruských médií nemá v Rusku kromě Moskvy, Petrohradu a pár dalších měst výraznější podporu, a tedy ani šanci ovlivnit politický život země.

(pe, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 24 hlasů.

(pe, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


o.motl
2019-08-14 11:28
https://cs.wikipedia.org/wiki/Antiglobaliza%C4%8Dn%C3%AD_protesty_v_Praze#/
media/Soubor:Kucera_Jaroslav_Praha,_Lum%C3%ADrova_ulice_2000_ANARCHISTI.jpg
o.motl
2019-08-14 11:25
Srovnávat pokojnou demonstraci v Moskvě s řáděním členů Ya Basta v
roce 2000 v Praze může jenom proruský rudý nok nebo blb, Pleningere.
pleningeri
2019-08-14 10:43
Moskva má osm a půl miliónu obyvatel, o něco méně než celá ČR,
která proti "policejní brutalitě" na nepovolených
demonstracích protestuje ... Měla by si naše havlárna prohlédnout
staré zprávy, kdy zasedal MMF v Paláci kultury na Pankráci a naše
policejní jednotky proti demonstrantům "zasahovaly".
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.