Efthimios Papadopulos při večerní besedě s českými turisty

Slova díků zněla z Peloponésu

Zajímavé besedy se nedávno v řeckém hotelu Ritsas na Peloponésu zúčastnilo na padesát českých turistů, kteří se vydali právě do této destinace užít si dovolenou u Egejského moře.

O řecké občanské válce, která vypukla právě před sedmdesáti léty, jim vyprávěl Ing. Efthimios Papadopulos. Patřil k tisícům zoufalých dětí, které měly za sebou útěk přes hory, prožily hrůzné okamžiky bombardování, dny a noci plné nejistoty, než se ocitly ve zcela neznámé zemi, v Československu 50. let, které jim otevřelo svoji pohostinnou náruč.

Při besedě stále vitální šestaosmdesátiletý Papadupulos připomněl, že v Řecku při bratrovražedné občanské válce v bojích mezi vládní armádou a levicově smýšlejícími obyvateli zemřelo na 150 000 lidí. Ze země muselo z politických důvodů odejít asi 100 000 Řeků. Tehdejší Československo jich přijalo kolem 12 000, v první fází pouze děti, posléze i dospělé. Po válce naše země neměla na rozdávání. Přesto Řekům poskytla přístřeší, výchovu, vzdělání a umožnila jim plnohodnotné zapojení do společnosti. Sám přednášející vystudoval vysokou zemědělskou školu a následně se dlouhá léta podílel na rozvoji spolupráce obou zemí v turistickém ruchu. »Navždy budeme s vděčností vzpomínat na to, jak vřele nás vláda a strana přijala a jak se nás lidé v Československu ujali,« uzavřel své poutavé vyprávění Papadopulos, za které sklidil od posluchačů zasloužený potlesk. Mnozí z nich o této kapitole historie neměli ani tušení.

(VK)

FOTO - VK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 12 hlasů.

(VK)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.