Francouzský prezident Emmanuel Macron. FOTO - wikimedia commons

Macron: Udržujte památku

Francouzský prezident Emmanuel Macron při příležitosti 75. výročí vylodění spojenců na jihu Francie vyzval k pojmenovávání ulic a památníků na počest vojáků původem z Afriky.

Macron v provensálském přístavním městě Saint-Raphaël podtrhl význam bojovníků z francouzských kolonií při osvobozování jižní Francie od německé okupace v roce 1944. Slavnostního aktu na národním pohřebišti Boulouris v Saint-Raphaël se zúčastnili i prezidenti Guineje Alpha Condé a Pobřeží slonoviny Alassane Ouattara, francouzský exprezident Nicolas Sarkozy a také bývalí bojovníci a příslušníci odboje. »Dnes vyzývám francouzské starosty, aby pojmenováváním našich ulic a náměstí, prostřednictvím našich pomníků a slavností udržovali při životě památku na tyto muže, na které je pyšná celá Afrika,« řekl prezident Francie. »Život těchto afrických hrdinů musí být součástí životů nás svobodných lidí,« prohlásil Macron.

Tzv. jižního vylodění u měst Cannes a Toulon, tedy operace Dragoon, se 15. srpna 1944 zúčastnilo 881 válečných lodí a 450 000 vojáků ze Spojených států amerických a francouzských kolonií v Africe. Němci začali rychle ustupovat a francouzská města Toulon, Cannes a Marseille byla osvobozena do 28. srpna. Macron připomněl mimo jiné účast ostřelovačů z Maroka, Tuniska a Alžírska na operaci.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.2, celkem 5 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.