Tlaibová nechce, aby Izrael zneužil její rodinu

Členka americké Sněmovny reprezentantů Rashida Tlaibová na návštěvu Izraele nakonec neodjede, i když jí izraelské úřady navzdory dřívějšímu zákazu vydaly povolení pro vstup do země z humanitárních důvodů.

Politička o tom informovala na Twitteru. Tlaibová uvedla, že podmínky, které si Izrael klade, jsou pro ni nepřijatelné. Přehodnotila tak svůj předchozí slib, že kvůli možnosti navštívit babičku na palestinských územích přijme jakékoli omezení.

Včerejší krok zákonodárkyně je už několikátou peripetií kolem cesty do Izraele, kterou chtěla Tlaibová podniknout se svou kolegyní ze Sněmovny reprezentantů Ilhan Omarovou. Izraelské úřady původně hodlaly jejich návštěvu povolit, ve čtvrtek ji ale zakázaly kvůli jejich údajné podpoře bojkotu Izraele. Izraelská média napsala, že rozhodnutí padlo po nátlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který má s oběma poslankyněmi spory.

Tlaibová ve čtvrtek požádala o vstup do Izraele z humanitárních důvodů. Ministru vnitra Arjemu Derimu adresovala žádost o povolení navštívit devadesátiletou babičku, která žije na Západním břehu Jordánu. Izrael uděluje povolení pro vstup i těm, kdo míří na palestinská území.

Nakonec změnila názor a cestu zrušila. »Rozhodla jsem se, že návštěva babičky za těchto represivních podmínek by byla popřením všeho, v co věřím, boje proti rasismu, utlačování a nespravedlnosti,« uvedla Tlaibová na Twitteru. Kongresmanka napsala, že Izraeli nechce dovolit, aby ji svým represivním zacházením ponížil a zneužil přitom její rodinu.

Trump kauzu využívá k útokům na opoziční demokraty, a jak píše AP, podkopává tím základ, na němž léta stojí izraelsko-americké vztahy, totiž jejich apolitičnost. Kritici se podle AP obávají, že Trump i izraelský premiér Benjamin Netanjahu věc zneužívají ke krátkodobým politickým ziskům – Netanjahua čekají volby v září, Trumpa příští rok.

Tlaibová i Omarová jsou muslimky a chtěly navštívit Jeruzalém a Západní břeh. Izrael jim cestu nedovolil s odvoláním na zákon, který umožňuje odepřít vstup těm, kdo propagují bojkot Izraele za jeho politiku vůči Palestincům.

Jak uvádí AP, původní rozhodnutí Izraele, tedy zákaz pro obě kongresmanky, neschvalují ani jeho tradiční spojenci, jako je šéf senátní menšiny Chuck Schumer, což je nejvýše postavený Žid ve volené funkci v USA a trvalý obhájce Izraele. Řekl, že rozhodnutí poškodí americko-izraelské vztahy a podporu Izraeli v Americe. »Zamítnout vstup členům Kongresu USA je známka slabosti, nikoli síly,« řekl.

Předsedkyně dolní komory Nancy Pelosiová rozhodnutí o zákazu cest označila za urážku.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 11 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2019-08-17 18:41
Jiří Hájku, vybral jste si svoji adresu na úkor velmi slavného
jmenovce. Přitom máte v tom mozečku dosti velký (chtěl jsem použít
slovo "šílený") borčus. Můžete mi vysvětlit tu formulaci
(cituji): "... když už ZASE JE ..." ? Najděte si nějakou
solidní knihu nejlépe dějepisnou, kde se píše o vzniku Státu Izrael.
hajek.jiri51
2019-08-17 13:03
Za to "ser" se omlouvám.
hajek.jiri51
2019-08-17 13:02
Izrael, když už zase je, by se měl chovat tak, aby byl. Což nečiní a
chová se tak, že sám popírá dokonce i zločin holokaustu protože
proti Palestincům ser zločinu holokaustu dopouští. od svého vzniku,
sám.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.