FOTO - Pixabay

Ruští komunisté žádají férové volby

Protestní mítink proti nerovným podmínkám v nadcházejících komunálních volbách v Moskvě uspořádali v sobotu v ruské metropoli ruští komunisté.

Na Sacharovově třídě, která je obvyklým místem konání moskevských protestních mítinků, se podle údajů policie sešlo kolem 4000 stoupenců komunistické strany. Ta je v opozici, někdy vystupuje vůči vládní straně Jednotné Rusko loajálně, avšak proti vylučování opozičních kandidátů moskevskou volební komisí se rázně postavila.

Výsledkem akce komunistů, kterou úřady na rozdíl od protestů takzvané liberální opozice povolily, je podle agentury TASS rezoluce obsahující řadu obvinění vůči Jednotnému Rusku. Patří mezi ně »diskreditace« volebního systému země a neustálé změny pravidel kvůli obavám z prohry. Demonstrace organizované KPRF se konaly i v dalších ruských městech.

Nevolená opozice po tvrdých zásazích policie proti demonstracím v předchozích víkendech tentokrát využila individuální projevy nesouhlasu s postupem úřadů na různých významnějších místech metropole. K těm není potřeba povolení. Série demonstrací střídajících se jednotlivců se konala v Moskvě na třech místech. Několik demonstrantů se podle agentury Interfax objevilo také na historické ulici Starý Arbat. Vykřikovali hesla, ale policisté proti nim nezasáhli, uvedl Interfax.

U moskevských památníků v sobotu mlčky demonstrovalo několik desítek lidí, kteří se jeden po druhém postupně střídali. Na svých plakátech při tom žádali především dodržování ústavy a propuštění lidí zadržených během předchozích protestů. Podle Interfaxu mezi nimi byli například spoluzakladatelé strany Jabloko Grigorij Javlinskij a Sergej Mitrochin. Ten zatím jako jediný uspěl s odvoláním proti diskriminačnímu postupu městské volební komise a byl zaregistrován jako kandidát.

Podle moskevských médií kromě malého incidentu s policisty na Starém Arbatu se v sobotu v metropoli nic vážnějšího nestalo. Hlášeny nebyly žádné násilné střety ani velké zásahy policie. Ve druhém největším městě Ruska Petrohradu policie podle specializovaného serveru OVD-Info zatkla dvanáct lidí. Šlo o účastníky protestní akce na podporu opozice v Moskvě.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-08-19 01:29
O pronásledování není řeč. Jde o to, že lepší Putin, než
fašistická diktatura jako na Ukrajině. Tam jsou komunisté skutečně
pronásledováni a vražděni.
donald.kaczerowski
2019-08-18 23:16
Putin pronásleduje ruské komunisty a čeští ho velebí. Svět se
zbláznil.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.