Antifa se postavila rasistům

Policie v americkém Portlandu v sobotu zadržela nejméně třináct lidí při demonstraci ultrapravicových a rasistických organizací, kterým se v centru města postavili členové levicového hnutí Antifa.

Čtyři osoby byly se zraněním hospitalizovány. Střed Portlandu policisté ohradili betonovými bariérami, povolány byly posílené policejní oddíly a agenti FBI. Podle serveru Politico do Portlandu na severozápadě země přijeli pravicoví radikálové z celých USA. Demonstrace se po týdny připravovala v sociálních sítích, stejně jako levicová protiakce Antify.

Policisté, kteří se snažili obě skupiny oddělit, zadrželi 13 lidí a zabavili kovové a dřevěné tyče, pepřové spreje a zbraně. Mnoho demonstrantů přišlo do města v přílbách a s ochrannými štíty.

Portlandská akce vyvolala pozornost prezidenta Donalda Trumpa. Na Twitteru napsal, že »Portland je pečlivě sledován« a vyjádřil očekávání, že správa města si s demonstracemi poradí. Dodal, že se »vážně uvažuje o tom, vyhlásit hnutí Antifa za teroristickou organizaci«. Podle serveru Politico není jasné, jak by toho bylo možné dosáhnout. V USA neexistuje právní mechanismus, jak kteroukoli vnitrostátní organizaci označit za teroristickou. Starosta Portlandu Ted Wheeler na Trumpovo vyjádření reagoval poznámkou, že »v potenciálně nebezpečné situaci přilévání oleje do ohně ničemu nepomůže«.

Akci v Portlandu zorganizovaly ultrapravicové polovojenské skupiny Proud Boys, Three Percenters, American Guard a Oath Keepers. Podle místní televize OPB byl průběh akce oproti očekávání spíše klidný, policistům se dařilo zabránit znepřáteleným skupinám v přímém kontaktu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.