FOTO - Pixabay

Historické opevnění na prodej

Ministerstvo obrany nabízí ke koupi další části bývalého předválečného opevnění. Lidé si mohou pořídit například téměř dvě desítky bunkrů lehkého opevnění, takzvané řopíky, u Mikulova na Břeclavsku. V prodeji jsou také zemědělské i lesní pozemky.

Úřad za 53 nemovitostí požaduje v souhrnu přes 15 milionů korun. Do konce roku obrana slibuje i prodej částí těžkého pohraničního opevnění, sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Ministerstvo do prodeje poslalo 19 objektů, které se mu dosud nepodařilo prodat, i 34 dosud neinzerovaných nemovitostí. V nabídce je tak 35 objektů bývalého opevnění, které Československo vybudovalo ve 30. letech ve svém pohraničí. Nejvíce nabízených řopíků je kolem Mikulova. Další objekty v nabídce se nacházejí například mezi Šatovem a Chvalovicemi, západně od Opavy, ale také v jižních Čechách. Ministerstvo si je cení na desítky tisíc korun až asi čtvrt milionu korun.

Úřad chce také prodat pozemky v Praze včetně zelené plochy v blízkosti křižovatky ulic Vršovická a Bělocerkevská za více než 2,6 milionu korun. Další pozemky obrana prodává třeba v Kolíně či v Benešově u Prahy.

»Do konce tohoto roku nabídne ministerstvo obrany další pevnostní objekty, především na severní Moravě v okresech Šumperk, Bruntál a Opava. A tentokrát bude součástí prodeje i několik objektů těžkého opevnění, takzvaných srubů,« poznamenal Fajnor.

Někdejší opevnění Československa je stále považováno za nemovitosti určené k obraně státu, a hospodaření s nimi má proto na starosti ministerstvo obrany. V roce 2005 tehdejší ministr obrany Karel Kühnl rozhodl, že opevnění budou přednostně bezúplatně převáděna na majitele pozemků pod nimi. Pokud by o ně zájem neměli, mohly je zadarmo dostat například kluby vojenské historie či okolní obce. Další možností je jejich prodej. Převody pevnostních opevnění začaly podle odboru nakládání s nepotřebným majetkem ministerstva obrany ve větším měřítku od roku 2008.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 11 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.