FOTO - Pixabay

Propojení rumunské policie a mafie

Vyšetřování případu dvou unesených a pak zavražděných dívek, jejichž případ v červenci otřásl Rumunskem a poznamenal místní politickou scénu, ukázal na propojení policistů s místním organizovaným zločinem.

Když dostal šéf okresní policie informaci o telefonním hovoru Alexandry Macešanuové s urgentní žádostí o pomoc, místo aby zahájil pátrání, žádal instrukce od místního mafiánského bosse…! Informoval o tom včera server Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL).

Patnáctiletá Macešanuová 25. července pravděpodobně cestovala autostopem do jihorumunského města Caracal z nedaleké vesnice. Ve čtvrtek dopoledne třikrát za sebou telefonovala na tísňovou linku 112 a žádala o pomoc. Uvedla, že byla unesena, zbita a znásilněna mužem, který jí zastavil a nabídl svezení. Policii trvalo 19 hodin, než vnikla do domu pachatele. Na místě našla už jen Alexandřiny pozůstatky na dně sudu s kyselinou.

Muž podezřelý z činu - bývalý automechanik Gheorghe Dinca, který si přivydělával jako řidič taxislužby - se přiznal k vraždám dvou dívek. Jednak 15leté Alexandry a také 18leté Luizy Melencuové, která se pohřešovala od dubna.

Šéf okresní policie Nicolae Alexe po hovoru Macešanuové volal hned desetkrát Remusovi Radoiovi, majiteli bezpečnostní agentury, kterého rumunská média popisují jako místního mafiána. Alexe mu zaslal k prověření dvě telefonní čísla a značku automobilu, a dokonce poslal zprávu, v níž ho žádal o instrukce. Radoiovo pátrání ale nikam nevedlo.

Případ vražd na jihu země vyvolal v Rumunsku pobouření. Tisíce Rumunů demonstrovaly v Bukurešti a dalších městech proti vládě soc. dem. premiérky Vioriky Dancilaové a proti policii, která je zkorumpovaná a nekompetentní. Kvůli kauze už přišli o funkci dva členové vlády, policejní prezident i několik místních policistů, včetně Alexeho.

Rumunský novinář a komentátor Stelian Tanase uvedl, že Rumunsko na místní úrovni ovládají klany složené z »politiků, mafiánů a žalobců, které využívají zdroje ve svůj prospěch a v neprospěch obyčejných obyvatel«. Dodal, že situace v chudém regionu kolem Caracalu není v Rumunsku žádnou výjimkou.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-08-21 16:27
Mafie, policie i justice mají k sobě vždy blízko. Bojují na stejné
barikádě, byť na opačných stranách. Občas si podají ruku.
Samozřejmě něco za něco. Ale pokud se takový vřed na těle
společnosti objeví, musí být nelítostně vypálen. Jinak společnost
zahubí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.