FOTO - Pixabay

Uražený šéf Bílého domu odřekl Dánsko

Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 000 obyvateli, zveřejnil minulý týden list The Wall Street Journal.

»Dánsko je zcela výjimečná země s úžasnými lidmi, ale na základě komentářů premiérky Mette Frederiksenové, že nemá zájem prodej Grónska probrat, naši schůzku plánovanou za 14 dnů přeložím na jindy,« napsal americký prezident na Twitteru. Trump měl Kodaň navštívit ve dnech 2. a 3. září, tématem rozhovorů s Frederiksenovou měla být mj. situace v Arktidě. Zástupce Bílého domu později uvedl, že americký prezident návštěvu zrušil. Dánské politiky debata o Grónsku pobouřila. Premiérka ji označila za absurdní a prohlásila, že Grónsko není na prodej. Expremiér Lars Lökke Rasmussen na Twitteru napsal, že se ze strany prezidenta USA musí jednat o aprílový žert. Ale úplně mimo sezonu, dodal.

»Tím, že byla takto přímočará, premiérka ušetřila mnoho výdajů a úsilí jak Spojeným státům, tak Dánsku. Poděkoval jsem jí za to a těším se, že se setkání uskuteční někdy jindy v budoucnu,« napsal Trump. V neděli sdělil, že zájem o koupi Grónska má ze strategických důvodů, dodal však, že momentálně to není priorita. V pondělí na Twitteru zavtipkoval fotomontáží, že v Grónsku nemíní postavit mrakodrap Trump Tower. Nedlouho poté oznámilo velvyslanectví USA v Kodani, že je připraveno na návštěvu prezidenta v Dánsku. Trumpovo odřeknutí vyvolalo v Dánsku údiv a mrzutost. Královská rodina označila zrušení návštěvy za překvapení. Řada předních politiků reagovala místy ostrými komentáři. Exministr obchodu a zmocněnec konzervativní strany pro záležitosti Grónska Rasmus Jarlov označil Trumpův krok za politováníhodný a položil otázku: »Jsou tedy na prodej i části USA? Aljaška? Ukažte prosím trochu respektu.« Exministr zahraničí Kristian Jensen uvedl, že poslední vývoj kolem Grónska je diplomatickou krizí mezi dvěma partnery v NATO. Jeho předchůdce v úřadu Martin Lidegaard označil chování Trumpa za groteskní a hysterické. Podle expremiérky Helle Thorningové-Schmidtové je Trumpovo zrušení návštěvy hluboce urážlivé vůči grónskému a dánskému lidu.

Pro Washington má Grónsko nemalý bezpečnostní význam, poznamenal WSJ. Letitá dohoda s Dánskem dává USA prakticky neomezené právo využívat leteckou základnu Thule, která leží na grónském území 1200 kilometrů za polárním kruhem. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v květnu vyjádřil znepokojení nad »agresivními postoji« Číny a Ruska v Arktidě, která je potenciálně významnou lodní trasou a je bohatá na přírodní zdroje. USA mají s nákupem cizích území své zkušenosti, i když poměrně dávné. V roce 1867 od carského Ruska koupily Aljašku, v roce 1803 od Francie rozsáhlé území kolonie Louisiana. Nabídku odkoupit Grónsko předložil Washington Kodani už v roce 1946, kdy nabízel 100 milionů dolarů (dnes 1,3 miliardy, tedy přes 30 miliard Kč).

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-08-23 02:26
Car raději prodal Aljašku tehdy přátelským USA, než aby mu ji ukradli
agresivní Britové.
jiri.suchanek
2019-08-22 20:28
Po zkušenostech Ruska a Francie s prodejem svých držav USA o kterých
Dánsko určitě ví je toto jistě nebude chtít prodat tuplem. Rusové
nemají Aljašku, ale vojenskou základnu si zřídili na Zemi Františka
Josefa. Holt se teď drží navzájem pod krkem a Dánsko pochopitelně o
takovéto paktování nestojí. Teď už jen můžeme sledovat, zda USA
vůči Dánsku nevyhlásí nějaké sankce.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.