Tyátr s Ústavou

Divadelní představení s roztrháním textu Ústavy guru Milion chvilek panem Mikulášem Minářem, pečlivě připravené dopředu, zrežírované profesionálně, se nesetkalo, kromě pana Schwarzenberga, ani u odpůrců prezidenta Zemana s pochopením. Přesto přiznávám, že vedlejší produkt jeho činu, se kterým Minář nepočítal, dokázal, že u nás demokracie existuje. Kdyby ne, musel by okamžitě policií být zatčen a odseděl by si nějakou tu chvilku za katrem. Možná, že by pak dokonce se mohl rozloučit se svými ambicemi dostat se na výsluní.

Nemyslím, že Minář celé to absurdní divadlo vymyslel sám. Nese to prvek režijní profesionality. Chybělo jen poté, co zničil text Ústavy, volání: A teď hurá na Hrad!« Nikdo z těch, co došli až na Hradčanské náměstí a shromáždili se před předem připraveným  praktikáblem s mikrofonem a reproduktory, se naštěstí však na uskutečnění další defenestrace nemínil podílet. Spolek křiklounů podporovaný dávnou hlasatelkou, ukřivděnou Kamilou Moučkovou, si tak mohl jen zakřičet a volat po demokracii, jako by se jí něco stalo. Chápu ovšem, že nejmenování pana Šmardy ministrem kultury mnohé muselo rozčílit, a proto také okamžitě podali supliku, aby všechno to, co udělal ministr Staněk, bylo zrušeno, tedy i odvolání milionového ředitele Národní galerie Fajta.

Roztrhat na veřejnosti Ústavu je nový prvek politického boje. Dokonce se ji v Německu v třicátých letech nepokusil roztrhat při své cestě k moci ani muž s fouskem pod nosem. Jen ji po svém nástupu zrušil jako takovou. Nešla mu pod nos. Tam byl zmíněný knírek. Ve Spojených státech, pro Minářovce vzoru demokracie, by za roztrhání Ústavy na veřejnosti následoval soud. To Mináře u nás nečeká. Ví to. Proto si dovoluje taková gesta. Vědí to i jeho režiséři, proto show u Hradu tak narežírovali. Ale ani oni si zřejmě neuvědomili, že překročili Rubikon.

Tvrzení, že prezident porušuje Ústavu a že šlo jen o »varující gesto«, neobstojí. Co ústavní právník, to jiný výklad odvolávání nepohodlných ministrů. Lze jistě polemizovat s tím, že Zeman dlouho váhal přijmout demisi Staňka a jmenovat Šmardu ministrem kultury, ale přečteme-li si příslušný článek Ústavy, není tam termín, kdy to musí udělat. Musí jen jednat. A Zeman po celou dobu jednal. Jinak ovšem, než si přál i guru Minář. Má na to ovšem právo, na rozdíl od Mikuláše Mináře, občana, jenž roztrhal na veřejnosti Ústavu. Fašizující hnutí tak ukázalo své drápky, i to, jak si představuje demokracii. Ústava totiž je podle nich, jak vidno, cár papíru, který lze, byť z jakkoli »demokratických« důvodů, kdykoli roztrhat. Zatím jde o prezidenta Zemana, koho či co budou ničit příště?

Otakar ZMÍTKO


Otakar ZMÍTKO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


brekeke84
2019-08-28 18:39
Miloš Zeman v roce 1998 : „Vycházím z článku 68 Ústavy, a ústava
platí pro každého, a tento článek jasně říká, že prezident
‚jmenuje‘ na návrh ministerského předsedy členy vlády… Z toho
jednoznačně vyplývá, že tady se nemůžeme ptát, kdo se komu líbí a
kdo se komu nelíbí.“ V článku pana Zmítka opět milion nálepek.
Místo abyste si třeba přečetli oficiální vyjádření na webu MCHPD,
kydáte opět hnůj a přitom jako první smrdí vaše ruce.
svaty_vaclav
2019-08-27 09:39
Na Letné vyřvávali lidé pod taktovkou provokatéra Mináře v
nacistické uniformě - hnědá košile, hnědé rajtky a hnědý kožený
pásek ....
pleningeri
2019-08-27 09:30
Je vidět jak "demokracie" v našem absurdistánu posiluje.
Začalo to vajíčky a rajčaty létajícími na Zemana s cizími politiky,
pak došlo na výměnu prezidentské standarty za červené trencle a teď
nějaký nýmand roztrhal Základní zákon republiky. Stát se to v
"nejdemokratičtějším" státě, byli by vrhači předmětů na
prezidenta na místě reflexní střelbou prezidentskou ochrankou
zastřeleni, lezci po střechách Bílého domu rovněž a nýmand z parku
před Bílým domem odveden v poutech ... To jen u nás si může taková
sebranka hulákat na pražských náměstích hesla o
"demokracii", ale stále je jich málo!!! Nepražáci mají zcela
jiné starosti - uživit pupek českého kapitalismu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.