FOTO - internet

Dny evropského dědictví

Asi 800 památek se otevře veřejnosti během Dnů evropského dědictví. Mezi nimi budou i běžně nepřístupné budovy, jako je třeba Žofínský palác v Praze, Bastion na pražském Pohořelci, Adalbertinum v Hradci Králové, Kostel sv. Gotharda ve Slaném nebo Sokolovský zámek.

Dny evropského dědictví proběhnou od 7. do 15. září. Památek přihlášených na účast čtyřdenní akce je zhruba 800. »Aby se památka mohla zařadit do programu Dnů evropského dědictví, musí splnit jednu ze tří podmínek. Buď musí být otevřená nějaká jindy nepřístupná památka, nebo její část. Nebo musí mít vstupné navzdory běžnému provozu zlevněné či zadarmo anebo musí být její součástí nějaký speciální program,« informovala ředitelka Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Květa Vitvarová.

Tématem letošního roku jsou památky a zábava. Kromě samotných památek bude připraven pro návštěvníky i doprovodný program. Akcí a událostí, které během Dnů evropského dědictví proběhnou, je zhruba 300 po celé České republice. Součástí speciálních programů bude třeba mimořádná komentovaná prohlídka v Národním technickém muzeu, prohlídka krytu Folimanka nebo vinobraní na Karlštejně.

»Především nás těší ta samospráva jednotlivých měst, která s obrovskou pílí po tři desítky let zvelebují svůj domov. Letošní zahájení se koná v krásné Litomyšli. A můžeme se těšit, že se v mnoha historických sídlech otevřou památky běžně nepřístupné,« uvedl náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda.

Při slavnostním zahájení v Litomyšli bude vyhlášen také nositel tradic lidových řemesel. Tento titul se vyhlašuje od roku 2001 a je oceněním ministra kultury za přínos práce v řemeslné oblasti. Doposud bylo oceněných 74 umělců a řemeslníků. V letošním roce ocenění získají manželé Petr a Zlatuše Hejdovi za výrobu krojové obuvi a opasku, Pavel Sarauer za dřevěné, do skla vsazené holubičky a Pavel Horák za broušené sklo.

Dny evropského dědictví mají za cíl podpořit ochranu kulturního dědictví. Česká republika se jich účastní od roku 1991. Součástí události je i zvýšit povědomí o turistických možnostech jednotlivých měst. Podle zástupců Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska je jednou z hlavních motivací přesunout turistický ruch z vytížených měst jako jsou Praha nebo Český Krumlov i do menších lokalit jako jsou například Louny, Žatec nebo Slaný.

(ng)

 


(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.