Zástupci brněnských komunistů při pietní vzpomínce k 75. výročí začátku SNP. FOTO - Václav ŽALUD

SNP uspíšilo konec války v Evropě o jeden až dva měsíce

Vzpomínkové shromáždění k 75. výročí zahájení boje za svobodu a nezávislost v rámci Slovenského národního povstání si připomněli zástupci vlasteneckých organizací a občané u pomníku SNP v Brně - Černých Polích. Nechyběli mezi nimi zástupci Městského výboru KSČM v Brně nebo dva atašé Generálního konzulátu Ruské federace v Brně Arťom Indyčenko a Jurij Akajomov.

Náměstek jihomoravského hejtmana a starosta Městské části Brno-sever Martin Maleček v proslovu uvedl, že do povstání se zapojily dva tisíce Čechů, kteří riskovali při přechodu slovenské hranice příkaz fašistického vedení popravit na místě každého, kdo se o přechod pokusí. Do povstání se zapojil i 1. čs. letecký pluk, který alespoň v prvních dnech a týdnech pomohl rozmachu povstaleckého území, než se vojenská situace obrátila. SNP ale nemělo zajištěnou koordinaci a po dvou měsících bylo poraženo. Češi bojovali po boku 13 tisíc povstalců, kteří odešli do hor, kde svízelně přečkali zimu a přidali se k postupující Rudé a Čs. armádě.

Zástupci MěV KSČM v Brně kladou kytici k pomníku SNP.

Podle Malečka SNP bylo vykládáno se společenskou proměnou doby z mnoha ideologických a propagandistických náhledů od levicového (s osvobozovacím úsilím slovenské armády a partyzánů) po pravicové (národ se nepřístojně vzbouřil proti vlastnímu státu). Při realistickém hodnocení z pohledu vojenského, politického a společenského SNP mělo význam pro střední Evropu i Slovensko, které tím přešlo od klerofašistů na stranu Spojenců. Těch, kteří přitom položili své životy, si velmi vážíme – uvedl vicehejtman Maleček.

Kancléř Univerzity obrany v Brně Miloš Dyčka řekl, že znalosti o vojenském a politickém významu SNP patří k základním kamenům vzdělanosti důstojníků Armády ČR. Povstání prokázalo úzkou spojitost a spolupráci mezi českým a slovenským národem. Jejich vlastenecké a politické elity pochopily, že jejich místo je pospolu – což platí i v dnešní době. Při přípravě a řízení SNP našli společnou řeč zástupci politických směrů, kteří by si v mírové době nepodali ruku. Na přípravě spolupracovali komunisté, sociální demokraté, agrárníci, většina opozičních luteránských skupin na Slovensku a další, kteří odmítali klerofašistický režim. Povstalce zásoboval zbraněmi, materiálem i lidmi Sovětský svaz. Anglo-americké letectvo posílalo v rámci svých možností materiálně technickou pomoc z Itálie.

Podle Dyčky SNP prokázalo, že čas od času je velmi důležité jít i do předem prohrané bitvy. Povstání nezačalo v době příhodné pro povstalce. Němci odzbrojili na východě Slovenska dvě slovenské divize, které měly propojit SNP přes Duklu k postupující Sovětské armádě. Ale nepodařilo se zapojit do povstání řadu vojenských útvarů, přičemž Němci odzbrojili slovenské jednotky na západě Slovenska. Přesto 60 až 65 tisíc povstaleckých vojáků a 18 tisíc partyzánů i řada dobrovolníků z 30 národů a národností nejen z Evropy dokázalo po dva měsíce vázat na sebe mnoho německých jednotek, které fašisté zoufale potřebovali nasadit na východní frontě. Podle vojenských historiků SNP uspíšilo konec druhé světové války v Evropě o jeden až dva měsíce.

V současnosti žijící generace (až na nejstarší lidi) nepoznala skutečný válečný konflikt a nemá s ním zkušenosti. Současníci, zvláště mladí, si nedokáží představit, jak krutě a bestiálně zacházeli např. příslušníci zbraní SS a slovenské Hlinkovy gardy s lidmi, kteří byli jen podezřelí, že mají něco proti klerofašistickému režimu. Takové excesy se už nikdy nesmějí opakovat – zdůraznil představitel brněnské Univerzity obrany.

(vž)


redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-09-01 09:35
Vypadá to tak, že SNP teoreticky zachránila cca 1,1 až 2,2 milionu
životů. To je na několik desítek tisíc bojovníků ze kterých
několik tisíc padlo,velmi zajímavá hodnota.
pleningeri
2019-08-30 19:45
Jak vypadá opravdová válka ukazují jen někteří skuteční váleční
zpravodajové. Ne ti, kteří o ní referují z apartmá v hotelu daleko od
fronty a ještě na té druhé straně, "spojenecké". Tak brzy
po Majdanu se začala objevovat videa obyvatel povstalého Donbasu. Po
každém ostřelování z Ukrajiny se na ulicích a v rozbombardovaných
panelácích válely roztrhané mrtvoly sousedů, příbuzných, ... A
okolo chodily i děti, které tam viděly své spolužáky. Pak začala
řádit cenzura majitele YouTube a začala mazat dokumenty o válečných
zločinech režimu v Kyjevě. Všechna naše média jen mlčela. I tak z
otřesných vídeí zbylo na stovky hodin pro ty, kteří mají silný
žaludek. Oni totiž autoři mají vlastní originály. Stačí jen hledat,
ale američtina nefunguje ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.