Šťastný první krok

Poslední okamžiky nás dělí od chvíle, kdy žáci a studenti zase znovu zasednout do školních lavic. Ještě je možné se zajít vykoupat, seběhnout se s kamarády, poslední víkend před koncem prázdnin trávit s prarodiči.

Někteří z dětí se těší, jiné nikoli. Svoboda však ani pro děti školou povinné není bezbřehá. Nastávají povinnosti, které je v jiné podobě budou provázet celým životem. A mezi tyto povinnosti je třeba zařadit i to, že nic není zadarmo. Ani získávání poznatků a znalostí. Nejen, pokud jde o školní léta, ale i v celém životě.

Blíží se však nástup do školy. Zatím si děti neuvědomují, co všechno museli rodiče zajistit. Že v této společnosti, aby jejich dítě nebyla »socka«, se sami musejí mnohokrát uskrovnit a snažit se koupit to nejdražší a nejpěknější, co školáci nebo studenti budou potřebovat. Každý rok jsou školní potřeby však dražší a dražší. Ty tam jsou »socialistické ceny«, jež stát dotoval. I obyčejné tužky něco stojí, nová aktovka, protože ta stará »se rozbila«, nové kalhoty a sukně, neošoupané boty a účes hlavně u děvčat hodný manekýnek. Myslím, že děti by měly i o nákupních starostech rodičů vědět, protože jednou se může stát, že pro své děti se také budou muset uskrovnit.

Jinak všem dětem přeji šťastný první krok do školy.

Michaela KNOTKOVÁ

 


Michaela KNOTKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-09-01 11:32
Hlavně dětičkám vysvětlit, že pančelkám nemají moc věřit a že
nemají ve škole vykládat, co slyší doma.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.