FOTO – Haló noviny/Roman BLAŠKO

Fidel Castro a 66. výročí útoku na kasárna Moncada

Společnost česko-kubánského přátelství (SČKP), Martiovská asociace Kubánců žijících v České republice (MAK) ve spolupráci s ambasádou Kubánské republiky v ČR a pod záštitou kubánského velvyslance Danila Francisca Alonsa Mederose uspořádaly společné setkání spojené s plavbou po Vltavě.

V těchto dnech si připomínáme 66. výročí útoku na kasárna Moncada a zároveň zahájení Kubánské revoluce. I z tohoto důvodu se přátelé SČKP a členové MAK z celé republiky sešli v sobotu 31. srpna na lodi Hamburg.

Stejně jako loni nalodění probíhalo v časných dopoledních hodinách z Rašínova nábřeží mezi Palackého a Jiráskovým mostem. Loď vyplula v 9.30 hodin. Tentokrát loď Hamburg málem praskala ve švech, jak velká účast byla, i přesto, že řada přátel měla jiné povinnosti. Počasí také bylo slunnější než kdy jindy. To předznamenalo dobrou zábavu a šťastnou plavbu.

Úvodní slovo k zahájení celé akce pronesla jménem velvyslance Kubánské republiky konzulka Evelyn León Perezová, a to v rodném i českém jazyce. V projevu ocenila dlouholetost přátelství obou našich národů. Připomněla nedožité 93. narozeniny bývalého prezidenta, premiéra, revolucionáře a osvoboditele Kuby Fidela Castra, který fakticky zahajoval Kubánskou revoluci útokem na kasárna Moncada. Také poděkovala nové předsedkyni Společnosti česko–kubánského přátelství Tereze Čechové Humpolcové za perfektní přípravu a zorganizování akce. Konzulka se ukázala také jako velmi přátelská dáma se smyslem pro kubánský tanec.

Loď navštívil místopředseda ÚV KSČM a poslanec PS PČR Stanislav Grospič, který v družném rozhovoru s kubánským velvyslancem tentokrát příliš nerozebíral politické otázky, ale oba se věnovali především kulturním zážitkům, jako byla například tombola a tradiční kubánské jídlo, což byla vepřová pečeně a congrí s yukou.

Pro účastníky byl připraven bohatý program. Hudbu zajišťovali spontánně kubánští umělci interpretující tradiční kubánské melodie, které za potlesku v rytmu zpívali nebo jen pobrukovali téměř všichni přítomní.

Všeho na plavbě lodí, tak jak už to u kubánských přátel bývá, bylo opravdu vrchovatě. Jídla, zpěvu, tance, ale i veselí a dobré nálady.

Roman BLAŠKO


Roman BLAŠKO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.