Kauza »hraboši« a »hluboká orba«

Kauza »hraboši« vyvolává emoce. Na jedné straně zemědělci, na druhé ekologové. Vlastně jde o stálý antagonismus. Výnosy, a tedy i výdělky, ochrana přírody, a tedy omezené výdělky. Současnost kontra budoucnost, protože prý téměř denně uhyne lidskou činností nějaký živočišný druh. A jed, kterým by chtěli zemědělci hraboše zničit či už ničí, zabíjí i jinou zvěř.  Nemusíme se přesouvat tedy až k dnešním pralesům do Brazílie, abychom řešili tento problém. Nechci ovšem srovnávat přemnožení hrabošů s vypalováním deštného pralesa. Ale i tady o ekonomiku jde, o zisk a tedy i o život každého hospodáře a zároveň faunu a flóru.

V té souvislosti mně jeden známý řekl zajímavou myšlenku. Problém je, zdůraznil, nejen počasí, tedy to, že teplé dny umožnily hrabošům se více rozmnožovat a predátorů není tolik, aby dokázali počty myší regulovat, ale zvláště pak to, že dnešní zemědělci neznají pojem hluboká orba. Znají, pochopitelně. Ale jednodušší, méně náročné, levnější, je půdu »načechrat«. Hraboši tak nejsou rušeni a klidně přečkají ve svých děrách, aby pak, jsou-li příhodné podmínky, přivedli na svět celé kolonie mladých. Nevím, zda všude se nechá tento recept použít. Jsou kraje, kde ornice je jen několikacentimetrová a hlubokou orbou bychom vlastně na povrch přiváděli kámen.

Pro většinu polí, třeba u nás v jižních Čechách, je zmíněný recept ovšem plně platný. Jenže neřeší problém dnes. Když obilí dozrálo, bylo už pozdě zpytovat svědomí.

Osobně vzpomínám na sedláky, kteří na podzim i s koňmi obraceli půdu hodně hluboko. Vyplatilo se, i když neměli dnešní odrůdy obilí, které umožňují zcela jiné výnosy. Ani silné traktory, které »bez námahy« se nořily hluboko do půdy. Nyní po žních, jsem se šel podívat, zda se dnešní zemědělci poučili. Byl jsem zklamán. Málokterý se poučil. A tak »kauza hrabošů« se může, budou-li k tomu podmínky, přesunout i na další rok.

Mimochodem. Jak vám sedí slovo farmáři? Mně nikoli. Zvláště když máme dost svých jmen, která vystihují zmíněnou profesi. Nezní lépe třeba slova zemědělec, hospodář, rolník a třeba i ten statkář?

Jan PEHE


Jan PEHE

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-09-06 00:57
Já zase znám z vyprávění, že koně měli jen ti nejbohatší
sedláci. Ostatní používali voly. A po zřízení Strojních a
traktorových stanic začali využívat traktory. A po vzniku JZD přestala
celoživotní dřina, objevil se volný čas, dovolené, rekreace u
moře...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.