Čandrájan-2. FOTO - Wikimedia commons

Indický premiér vyjádřil hrdost na vesmírný program své země

Indický premiér Naréndra Módí vyjádřil hrdost na vesmírný program své země navzdory páteční ztrátě kontaktu s modulem sondy Čandrájan-2, který měl přistát na Měsíci. Indie bude podle premiéra na vesmírném programu dál tvrdě pracovat, napsal server CNN.

Indické kosmické středisko v pátek ztratilo kontakt s modulem Vikram v době, kdy se nacházel jen dva kilometry nad měsíčním povrchem. Osud modulu je zatím neznámý, odborníci nyní analyzují dostupné údaje.

"V životě přicházejí úspěchy i neúspěchy. Země je na vás hrdá. Všechna vaše tvrdá práce nás něčemu naučila," řekl premiér pracovníkům vesmírného programu. "To nejlepší v našem vesmírném programu teprve přijde. Indie je s vámi," prohlásil rovněž.

Půldruhé tuny vážící modul měl podle plánu dosednout v oblasti jižního pólu, kde se ještě nikdo o přistání nepokusil. Asi po čtyřech hodinách pak mělo z modulu vyjet lunární vozítko, které se mělo věnovat chemické analýze odebraných vzorků.

Pro Indii mělo být přistání vyvrcholením druhé mise k Měsíci, kam v roce 2008 vyslala družici Čandrájan-1, která kroužila kolem Měsíce a která byla o rok později prohlášena za ztracenou. Součástí první generace Čandrájanu byla i dopadová sonda, která se nárazem o měsíční povrch zničila.

Úspěšné přistání na Měsíci se dosud podařilo pouze Spojenými státům, Rusku a Číně. Jako zatím poslední letos v lednu zdárně na Měsíc dorazila čínská sonda Čchang-e 4 s robotickým vozítkem.

(čtk)


(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.