Bývalá první dáma na 58 let za mříže

Bývalou první dámu Hondurasu poslal soud na padesát osm let za mříže za zneužití veřejných prostředků a mezinárodních darů určených na sociální programy v době, kdy byl její manžel Porfirio Lobo u moci a stál v čele země.

Podle sdělení prokurátorů utratila v přepočtu osmnáct milionů korun za šperky a na úhradu účtů za lékaře a za školné pro své děti. Informoval o tom v minulém týdnu zpravodajský server BBC News. Obhájce dvaapadesátileté Rosy Eleny Bonillaové uvedl, že jeho klientka je nevinná a že se proti rozsudku odvolá k nejvyššímu soudu této středoamerické země.

Porfirio Lobo. FOTO - wikipedia commons

Děti bez bot

Bonillaová byla zatčena v únoru 2018 po vyšetřování zmizelých peněz z veřejných prostředků, které měly mimo jiné posloužit k zajištění bot pro chudé honduraské děti.

Za podvod byl ke 48 letům vězení odsouzen také osobní tajemník bývalé první dámy Saúl Escobar. Agentura Reuters poznamenala, že i kdyby Bonillaová a Escobar nedosáhli odvoláním zrušení či zmírnění trestu, i tak si odsedí nejvýše třicet let, protože delší pobyt ve vězení honduraské zákony nedovolují. Bonillaová ani její manžel Porfirio Lobo, zemědělský podnikatel a středopravicový konzervativní politik, který stál v čele Hondurasu v letech 2010 až 2014, se k soudu nedostavili.

Není to poprvé

Není to poprvé, kdy byl odsouzen člen exprezidentovy rodiny. Před dvěma lety byl jeden z Lobových synů odsouzen ve Spojených státech amerických za obchodování s kokainem ke čtyřiadvaceti letům vězení. Sám bývalý prezident Lobo býval spojován se zločineckou organizací Cachiros, ale toto obvinění popíral.

(ava, čtk)


(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-09-11 13:18
Jé jsem nevinnej ... Obvyklá písnička. ČR má k Hondurasu pořád
pořádně daleko.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.