Ilustrační FOTO - Haló noviny

Měřme všem národům stejným metrem

Debatu o stanovisku na podporu Izraele a proti antisemitismu Sněmovna přerušila. Návrh, jak jej předložil předseda lidoveckého klubu Jan Bartošek, posoudí nejprve zahraniční výbor. Lidovci mimo jiné chtějí, aby dolní komora odsoudila všechny projevy antisemitismu a odmítla jakékoli zpochybňování práva Izraele na existenci a na obranu.

Bartošek poukazoval v této souvislosti na hnutí BDS (Bojkot, stažení investic a sankce). »Myslím, že to je novodobá forma antisemitismu, která je zaměřena vyloženě proti Státu Izrael, proti Židům,« řekl. Izrael může být kritizován, ale není možné jej takto ostrakizovat, dodal.

Člen hospodářského výboru Leo Luzar (KSČM) označil návrh za licoměrný. »Vždyť my sami se podílíme na nálepkování jiných států. Vzpomeňme si na rusofobii, sankce, které se snažíme obhajovat a uvalovat na tuto zemi. A vlastně ze stejných důvodů,« uvedl.

Chápe prý, že předkladatelům návrhu je Izrael blízký, vyzval je však, aby měřili stejným metrem všem národům. »Zkuste odsuzovat stejné metody a praktiky hospodářského embarga, jako se snaží někdo uplatnit vůči Izraeli, tak vůči ostatním státům,« uvedl Luzar. Klub lidovců podle něj jen chce využít náladu ke svému prosazování.

»Opravdu si nemyslím, že od předkladatele se jedná o licoměrnost nebo o účelovou snahu se zviditelnit,« zareagoval předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Byl by prý překvapen, kdyby se poslanecký klub KSČM chystal k podpoře tohoto návrhu.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik ho následně vyzval, aby nepředjímal rozhodnutí klubu KSČM. »A nám všem ostatním chci jen jemně připomenout, že na počátku vzniku Státu Izrael velmi rozhodujícím způsobem stála také pomoc tehdy z vašeho pohledu komunistického Československa. Nic není úplně černé ani úplně bílé. A naše rozhodnutí a naše vystupování při použití svobody slova je vázáno také tím, že chceme, aby se měřilo všem stejně,« uvedl.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) nabádal k vyvážené politice vůči izraelské a palestinské straně. »Pokud budeme jednostranní, budeme tam mít roli menší,« řekl někdejší předseda zahraničního výboru, který dříve vedl českou diplomacii. Uvedl také, že jako ministr zahraničí organizoval v Praze schůzky mezi Izraelci a Palestinci, o nichž se veřejně nevědělo. O roli ČR podle něj stály obě strany.

Návrh usnesení podpořil za klub SPD jeho předseda Radim Fiala. »Náš klub a hnutí SPD považuje Izrael za příklad země, která jasně a důrazně hájí své národní a bezpečnostní zájmy,« řekl. Šéf sněmovní skupiny přátel Izraele Miloslav Janulík uvedl, že pokud je někdo proti Izraeli, je podle něho antisemita.

Někteří poslanci poukazovali na to, že návrh usnesení neznají. Uváděli také, že o hnutí BDS dosud neslyšeli.

Debatu o stanovisku prosadili lidovci ráno při změnách programu schůze. Návrh usnesení také odsuzuje jako antisemitské všechny aktivity vyzývající k bojkotu Izraele a vyzývá vládu, aby proti takovým aktivitám vystupovala a na mezinárodních fórech prosazovala zákaz jejich finanční podpory.

(jad, ku)


(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.