Ilustrační FOTO - Pixabay

Evropská komise ve službách řetězců

Evropská komise po výtkách vůči zvláštnímu zdanění obchodních řetězců na Slovensku začala prověřovat i další opatření Bratislavy, která zákonem kromě jiného nařídila obchodním řetězcům, aby v jejich akčních letácích alespoň polovinu propagovaných zemědělských produktů a potravin tvořily výrobky ze Slovenska.

Potvrdilo to slovenské ministerstvo zemědělství, které se zároveň ohradilo vůči informacím slovenských médií, že Evropská komise už poukázala na rozpor zákona s evropskými pravidly.

Řetězce na Slovensku musejí od letošního května pod hrozbou pokuty do půl milionu eur (12,9 milionu korun) dodržovat zmíněný podíl propagovaných produktů slovenské produkce v letácích. Například diskontní řetězec nejprve otiskl řadu slovenských výrobků pouze s malými fotografiemi a s cenami, z nichž nebylo jasné, zda jsou produkty zlevněny. Slovenské ministerstvo zemědělství následně vydalo opatření, podle kterého při propagaci zboží v letácích nesmí docházet k diskriminaci.

Zavedení povinného podílu slovenských potravin v akčních letácích, kterými obchodní sítě propagují třeba zlevněné zboží, prosadila ve sněmovně jedna z poslankyň vládní Slovenské národní strany. Tehdejší prezident Andrej Kiska sice upozornil, že »opatření je v rozporu s právem EU, protože omezuje propagaci výrobků z jiných členských zemí unie«, sněmovna ale veto hlavy státu přehlasovala.

Stížnost na slovenský zákon podalo Evropské komisi kromě jiného sdružení, které zastupuje velké obchodní řetězce na Slovensku. »Evropská komise Slovensku jen oznámila, že začne standardní proces prověřování některých ustanovení zákona. Jde především o podíl domácích výrobků v letácích řetězců,« reagovalo slovenské ministerstvo zemědělství.

Letos v dubnu už slovenský parlament po výtkách Evropské komise zrušil zvláštní zdanění obchodních řetězců, které země zavedla na začátku roku.

(ici)


(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jehela
2019-09-14 17:27
Mají na Slovensku přece tu slavnou prezidentku Čaputovou.Nedivím se,že
se podřídili EU.
hajek.jiri51
2019-09-13 11:16
To se dalo snad čekat. I když co má být EU do toho, jak si kdo řeší
svoje vlastní problémy. EU sama rozděluje ve své praktické politice
Evropu na Východ a Západ na Euro-zónu a ty ostatní. Kde je rovnost,
třeba v dotacích na hektar? Byli jsme pohlceni, aby jsme byli vycicáni a
kdo se, na Východě, vzpírá, je postihnut, podle přesně na to
vytvořených a vnucených, vlastizrádci přijatých pravidel . Na
Západě se zatím vesele udělují výjimky z pravidel, jedna za druhou.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.