FOTO - Pixabay

Letošní týden mobility je hlavně o chůzi

Evropský týden mobility má inspirovat každý rok od 16. do 22. září radnice i obyvatele českých měst a obcí, aby dali větší šanci alternativní dopravě. Letošní ročník chce do popředí zájmu vytáhnout zdánlivě nejobyčejnější druh dopravy, a sice pěší chůzi.

Divné? Nikoliv. Pěší chůze je nejstarší, nejzdravější a v moderní společnosti zdaleka nejvíce potlačovaný druh dopravy. Zvlášť brutální útok proti pěší chůzi vede intenzivní silniční doprava, o řidičích, značka postrach silnic, nemluvě. Nejde jen o všudypřítomnou hrozbu úrazem způsobeným motorovým vozidlem, ale také o záplavu hluku a emisí, které intenzivní silniční doprava produkuje a které léta mizely hlavně ve statistice dopravy. Obtěžování obyvatelstva intenzivní silniční dopravou je značné. Pěší chůze patří k nejpostiženějším. Intenzivní silniční doprava je největší limitou pěší chůze. Stezek pro pěší je málo. Spojené stezky pro pěší a pro cyklisty mají ten problém, že tam cyklisté, zvláště ti neukáznění, pěší ohrožují.

Ano, chodce ohrožují i neukáznění cyklisté a další. Chodce vážně poškozuje i vtíravá, takřka všudypřítomná komerční reklama na auta. Chodce ohrožuje také kriminalita, dovoz svých ratolestí do škol auty rodiče totiž nejednou odůvodňují obavami o jejich bezpečnost. I přesto, že samotná doprava osobním autem patří ke značně nebezpečným činnostem, hned po jízdě na motocyklu. Totiž, neukázněných řidičů máme stále víc než dost.

Samozřejmě, velkým nepřítelem pěší chůze je nemoc zvaná lenora. Mnozí si jí pochvalují, pravda, neprávem. Následky absence chůze na zdraví mnohých občanů jsou značné. Nejčastěji se projevují nedostatkem pohybu a při nadměrném stravování pak nadváhou a nejednou i otylostí. Nadváha a zvláště pak otylost přispívá k řadě vážných civilizačních nemocí, v prvé řadě srdce a krevního oběhu. Ale už samotný fakt nutnosti nosit ty kila navíc, je nepříjemný. Tlouštíci si občas stěžují, že se se svou nadváhou stávají terčem vtipů. Otázkou je, zda by jim mnozí nemohli alespoň částečně předejít zlepšením své životosprávy. Zdravotníci a sociální pracovníci by se jistě nezlobili. Nejen proto, že otylost končí sem tam ochrnutím člověka a starat se o ochrnutého opravdu není legrace.

Otázkou pro radnice jednotlivých obcí a měst je: máte dost stezek pro pěší? Zřejmě ne. Co chcete udělat pro nápravu tohoto špatného stavu?

Jan ZEMAN


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 3 hlasy.

Jan ZEMAN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-09-15 09:02
Od 01.01.2019 s aplikací Mapy.cz v mobilu 800 km pěšky.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.