FOTO - Pixabay

Zatýkání na Heathrow

Londýnská policie na letišti Heathrow zatkla deset členů klimatického hnutí, které plánuje prostřednictvím bezpilotních letounů narušit provoz tohoto rušného dopravního uzlu na protest proti jeho rozšíření.

Skupina na Twitteru uvedla, že se jí dopoledne podařilo vypustit jeden bezpilotní letoun z plánovaných tří. Podle mluvčí Heathrow nicméně letiště fungovalo normálně. Na místě bylo mnoho policistů, napsal server Sky News.

Pět aktivistů ze skupiny Heathrow Pause, která je odnoží mezinárodního hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), zatkla policie preventivně už ve čtvrtek. Podle britského tisku mezi nimi byli i dva potenciální piloti dronů. Aktivisté už ve středu uvedli, že se svými stroji chtějí létat ve výlučné zóně kolem letiště jen ve výšce kolem dvou metrů a mimo dráhy letadel, aby neohrozili bezpečnost letů. Policie je ale varovala, že jejich akce, která by mohla narušit stovky spojů, je nezákonná a ti, kteří se jí zúčastní, budou zatčeni.

Součástí plánovaného rozšíření letiště Heathrow je i kontroverzní stavba třetí ranveje, proti níž ekologičtí aktivisté opakovaně protestují. Proti je i současný londýnský starosta Sadiq Khan. Dráha má být hotová do roku 2026. Projekt za odhadovaných 18 miliard liber (522 miliard Kč) má zvýšit roční kapacitu letiště ze 473 000 letů v roce 2016 na 740 000 letů. Podle kritiků bude mít nové dopravní zatížení negativní dopad na kvalitu ovzduší a zvýší hladinu hluku.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.