Akademik Lomonosov na cestě do Peveku. FOTO - wikimedia commons

Akademik Lomonosov dorazil na Čukotku

První ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov v sobotu dorazila na svoji trvalou základnu blízko izolovaného ruského města Pevek na Čukotce. Oznámila to ruská státní jaderná společnost Rosatom.

Akademik Lomonosov je nyní nejseverněji položenou jadernou elektrárnou na světě.

Elektrárna vyplula na svoji cestu arktickými vodami dlouhou téměř 5000 kilometrů 23. srpna. Rosatom má za cíl uvést elektrárnu do provozu ještě do konce letošního roku. Má nahradit uhelnou elektrárnu a stárnoucí jadernou elektrárnu, které na Čukotce dodávají elektřinu pro více než 50 000 lidí.

Rosatom dlouho plánoval námořní elektrárny, které by se díky tomu, že jsou mobilní a mají malou kapacitu, nejlépe hodily do odlehlých oblastí. Firma současně připomíná nesporný fakt, že přechodem na jaderný zdroj energie může pomoci životnímu prostředí, protože elektrárna sníží emise skleníkových plynů způsobujících globální oteplování. Malé elektrárny jsou vytvořené tak, aby byly schopné dodávat elektřinu do těžce dostupných oblastí Ruska. Mohou fungovat bez přestávky a potřeby doplnit palivo tři až pět let.

Plovoucí jaderná elektrárna je vybavena dvěma tlakovodními reaktory, schopnými vyrábět až 70 MW elektřiny, což by postačovalo až pro stotisícové město. Konstrukce připomíná obrovské atomové ledoborce, které se desítky let plaví na sever od Ruska s jaderným pohonem. Plavidlo je 144 metrů dlouhé a 30 metrů široké.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 8 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.