FOTO - Pixabay

Thunbergová vyhlásila budíček pro zákonodárce

Není čas a prostor na snění, je čas se probudit, vyzvala ve středu večer americké zákonodárce na závěr své šestidenní návštěvy Washingtonu šestnáctiletá švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová.

Svým druhým vystoupením v Kongresu se podle agentury Reuters společně s dalšími americkými aktivisty snažila získat co největší pozornost a podporu před dnešním globálním klimatickým protestem v rámci hnutí Pátky pro budoucnost, jehož je zakladatelkou.

»Nechci, abyste poslouchali mě. Chci, abyste poslouchali vědce,« uvedla Thunbergová před zahájením společného slyšení jednoho z podvýborů zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů a zvláštní komise pro klimatickou krizi.

Zákonodárcům před jednáním zaslala výtisk zprávy panelu OSN pro změny klimatu (IPCC), která vyzývá k zásadním krokům s cílem udržet do roku 2030 růst průměrné světové teploty do 1,5 stupně Celsia oproti období před průmyslovou revolucí. »Lidé obecně si zřejmě neuvědomují, jak vážná ta krize je,« řekla aktivistka zákonodárcům a vyzvala je, aby se postavili za vědecké poznatky a začali jednat.

Uvedla také, že Spojené státy jsou »největším uhlíkovým znečišťovatelem v historii« a největším producentem ropy. »A přitom jste také jedinou zemí, která silně naznačila, že opustí pařížskou (klimatickou) dohodu, protože je špatná pro USA,« řekla Thunbergová, aniž však zmínila přímo prezidenta Donalda Trumpa, který odstoupení od dohody oznámil.

Někteří republikánští zákonodárci, kteří se slyšení zúčastnili, na Thunbergovou a studenty pěli chválu za zvyšování povědomí o klimatické změně. Vyjádřili však svůj nesouhlas ohledně opatření, která by měly USA přijímat, zatímco rostoucí ekonomiky rozvojových zemí produkují stále více skleníkových plynů. »Myslím, že přidat se k dohodě, která povoluje Číně navyšovat každoročně svoje emise skleníkových plynů o 50 % do roku 2030 je nevhodné,« řekl republikán Garret Graves.

Thunbergová mu odpověděla, že v jejím rodném Švédsku lidé stejným způsobem kritizují USA kvůli tomu, že nejednají. »Tenhle stejný argument (lidé) používají i proti vám,« řekla šestnáctiletá aktivistka.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.9, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.