Ilustrační FOTO - Pixabay

Slovensko má další »sociální balíček«

Slovensko od příštího roku sníží sazbu daně z příjmů menším firmám a živnostníkům na 15 procent. Rozhodl o tom parlament v rámci dalšího sociálního balíčku. Poslanci souhlasili také se zvýšením částky, z níž fyzické osoby neplatí daň z příjmů, a s výraznějším nárůstem rodičovského příspěvku.

Sazba daně z příjmů klesne firmám, živnostníkům a obdobným podnikatelům v případě, že jejich roční příjmy nepřesáhnou 100 000 eur (2,6 milionu korun).

V současnosti podniky na Slovensku platí ze zisku daň 21 %, na fyzické osoby se v závislosti na výši jejich daňového základu vztahuje sazba daně 19 a 25 %.

Zmíněné snížení sazby daně z příjmů prosadila koaliční Slovenská národní strana, která původně navrhovala pokles zdaňování zisků všech firem na 15 %. Plošné snížení firemní daně ze zisku by podle nezávislé rozpočtové rady ale zhoršilo hospodaření státu v přepočtu o 0,8 % výkonu ekonomiky, konkrétně v příštím roce o částku 807 mil. eur (20,9 miliardy Kč).

Další koaliční strana Most-Híd zase prosadila ve sněmovně návrh na zvýšení částky, z níž lidé neplatí daň z příjmů. Obyvatelé Slovenska tak podle dřívějších informací ušetří 149 mil. eur (3,9 mld. Kč) ročně. O tyto peníze přijdou obce, města a kraje, které si rozdělují výnos daně z příjmů fyzických osob.

Sněmovna schválila také návrh nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie na zvýšení rodičovského příspěvku. Ten pobírají rodiče zpravidla do doby, než jejich potomek dosáhne tří let. Opatření podle dřívějších odhadů přijde stát na 145 mil. eur (3,8 mld. Kč) ročně. Rodiči, který pracoval před narozením dítěte, a měl tedy nárok na mateřskou, stoupne rodičovský příspěvek na 370 eur (9580 Kč) měsíčně, ostatním rodičům na 270 eur (asi 7000 Kč). V současnosti je jeho výše stanovena na 220,70 eura (5715 Kč).

Takzvaný sociální balíček do sněmovny nepředložila vláda, ale šlo o poslaneckou iniciativu motivovanou i blížícími se volbami.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.