Ilustrace waterboardingu při demonstraci proti této technice výslechu. Ilustrační foto - wikimedia commons

Waterboarding je mučení

Federální odvolací soud v San Francisku ve čtvrtek označil za mučení kruté výslechové techniky používané při vyšetřování teroristických útoků na New York a Washington z roku 2001. V kauze jednoho z údajných pachatelů soud označil za mučení tzv. waterboarding neboli simulované topení.

Soud se zabýval případem Abú Zubajdy, bývalého šéfa pro vnější záležitosti teroristické sítě al-Kajdá, kterého americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) v letech 2002 a 2003 vyslýchala v Polsku. Podle dřívějších zpráv Abú Zubajda podstoupil waterboarding nejméně třiaosmdesátkrát. Při waterboardingu je vyslýchaný přivázán vleže na desce tak, aby měl nohy výše než hlavu. Přes obličej má kus mokré látky, na který vyšetřovatelé neustále lijí vodu. Vyslýchaný tak má pocit, že se topí a téměř okamžitě se u něho spouští dávivý reflex.

Advokát týraného muže označil rozhodnutí sanfranciského soudu za přelomové. Zubajda byl držen bez soudu v internaci na americké základně Guantánamo na Kubě od září 2006. Americký Senát v roce 2014 došel k závěru, že kruté výslechové techniky nepřinesly žádné informace významné pro boj s terorismem.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.