Americký prezident Donald Trump. FOTO - Haló noviny

Zbraně v USA dál bez kontroly

Žádná dohoda o posílení kontroly při prodeji zbraní není na dohled. V televizi Fox News to ve čtvrtek prohlásil americký prezident Donald Trump. Podle AP je to studená sprcha pro naděje optimistů, že rozhádaný Kongres dosáhne s prezidentovou podporou schůdného kompromisu.

Volání po kontrole zbraní zesílilo v USA po sérii krvavých incidentů, při nichž bezhlavě pálící pachatelé postříleli desítky lidí. Debata o potřebě nových zákonů zvlášť zesílila před šesti týdny, kdy při střelbě v Texasu a Ohiu zemřelo 30 lidí. »Jde to hodně pomalu,« řekl prezident v televizním rozhovoru. Trump připustil, že zbraně by se neměly dostat do rukou »špatných lidí«, ale trval na tom, aby k nim měli přístup lidé dbalí zákonů. Druhý ústavní dodatek, garantující Američanům držení zbraně, šéf Bílého domu nehodlá měnit. »Spousta lidí si myslí, že jde jen o to, zablokovat přístup ke zbraním,« konstatoval prezident a dodal, že nic takového nedopustí.

O zpřísnění přístupu ke zbraním jedná americký Kongres a podle AP se do přípravy novely příslušného zákona vložil i ministr spravedlnosti William Barr, který už sestavil legislativní návrh. Sněmovna reprezentantů, dolní kongresová komora, už letos schválila dva zákony, které prodej zbraní více regulují, ale Senát o nich ani nezačal jednat. Vůdce republikánské senátní většiny Mitch McConnell nedávno prohlásil, že nemá smysl odhlasovat zákon, který by prezident stejně vetoval.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.