Ilustrační FOTO - Haló noviny

Zahraniční dluh ve výši 79,1 % HDP

Zahraniční dluh České republiky klesl v letošním druhém čtvrtletí o 23,8 miliardy na 4,342 bilionu korun ke konci června. Meziročně je ale o 10,6 mld. Kč vyšší.

Vyplývá to z předběžných údajů České národní banky. Dluh ČR vůči cizině odpovídá 79,1 procenta hrubého domácího produktu.

Tři čtvrtiny zahraničního dluhu připadaly na soukromý sektor. Zbývající část tvořily závazky veřejného sektoru, které zahrnují závazky vládního sektoru i soukromých subjektů garantované vládou a dluhy firem s většinovou účastí státu.

Podíl vládních úřadů na celkovém zahraničním dluhu činil ke konci června 18 %. Dluh vládního sektoru se ve 2. čtvrtletí podle ČNB zvýšil kvůli nárůstu objemu dluhopisů držených zahraničními investory.

Zadlužení bankovního sektoru kleslo ve 2. kvartálu na 41,1 % celkové zadluženosti, a to vlivem snížení stavu přijatých krátkodobých zahraničních vkladů.

Závazky ostatních sektorů vůči cizině zaujímaly 40,6 % z celkového dluhu. U ostatních sektorů odrážel nárůst stavu zahraničního zadlužení zvýšené čerpání finančních úvěrů u podniků nespojených s přímou zahraniční investicí, uvedla ČNB.

Ve struktuře zahraničního dluhu podle instrumentů jsou nejvíce rozšířené formy dluhového financování vklady a dluhopisy. V souhrnu tvoří 53,2 % zahraničního dluhu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.