Ilustrační FOTO - Pixabay

Komise versus nadnárodní společnosti

 

Tribunál EU v Lucemburku zrušil nařízení Evropské komise (EK), podle něhož měla americká společnost Starbucks doplatit 30 milionů eur (přes 776 mil. Kč) na daních v Nizozemsku. Naproti tomu italsko-americká automobilka Fiat s podobným odvoláním neuspěla.

Druhý nejvyšší soudní orgán EU vyhověl odvolání amerického kavárenského řetězce, který společně s nizozemskými úřady napadl rozhodnutí EK z roku 2015. Komise tehdy konstatovala, že daňová dohoda mezi Nizozemskem a Starbucksem z roku 2008, která firmu zvýhodnila proti jiným společnostem, byla v rozporu s pravidly EU o ochraně hospodářské soutěže. Podle soudu ale komise posuzovala případ na základě nesprávného principu.

Naopak v případě Fiatu, který se rovněž odvolal proti čtyři roky starému nařízení, byl podle soudu postup EK v pořádku. Automobilka musí proto Lucembursku doplatit částku mezi 20 až 30 mil. eur.

Účastníci sporu se mohou proti rozsudkům odvolat, což znamená, že spory by se mohly táhnout ještě několik let.

EK v posledních letech nařídila doplatit daně řadě velkých firem, které podle ní v podobě daňových úlev dostávají neoprávněnou státní pomoc. Eurokomisařka Margrethe Vestagerová, která má mít i v dalším funkčním období na starosti hospodářskou soutěž, není kvůli nekompromisnímu přístupu moc oblíbená zvláště v amerických technologických firmách. Například společnost Apple se odvolala proti nařízení doplatit na daních bezprecedentních 13 miliard eur (přes 336 mld. Kč). Soud EU má vynést verdikt během několika měsíců.

Tribunál EU navíc již letos v únoru rozhodl, že daňové výhody pro 35 nadnárodních společností, kterými podle komise porušila pravidla o státní pomoci Belgie, jsou zcela legální.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.