Ilustrační FOTO - Pixabay

Mobilem proti domácímu násilí

Proti domácímu násilí může pomoci nová aplikace v mobilním telefonu s názvem Bright Sky. Její česká verze bude zdarma ke stažení do několika týdnů.

Obětem pomůže vyhodnotit jejich situaci, nabídne rady a kontakty, bezpečné uložení snímků i spojení na policii. Digitální stopu nebude možné vysledovat. Domácí násilí představuje dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. Nemusí být jen fyzické, ale také psychické, sexuální či ekonomické. Policie může od roku 2007 vykázat násilníky či násilnice z domova na deset dní, aby týrané ochránila.

Aplikace Bright Sky vznikla v Británii, kde funguje od loňského května. Stáhlo si ji přes 23 000 lidí. Od letošního června ji mohou využívat lidé v Irsku. Česká verze by měla být k dispozici nejpozději na začátku prosince. Pomůže vyhodnotit situaci v rychlém dotazníku s 12 otázkami, podle toho doporučí postup. Oběť si může ukládat do deníku také údaje o případných incidentech, snímky, nahrávky a videa. V mobilu se ale neuchovávají a budou na utajeném úložišti. Bude je možné znovu najít i po případném smazání aplikace. Pomoc se dá vyhledat podle polohy, adresy i směrovacího čísla. Nechybí seznam forem násilí i mýtů o nich.

»Mnoho klientek k nám přichází a říká, že k nám asi nepatří, když je jejich partner jednou před půl rokem škrtil a dal jim pár facek. Je těžké přiznat si, že to, co zažívám, je násilí ve vztahu. Odkládání pomoci zvyšuje riziko eskalace násilí. Ohrožené osoby ale mají právo žít bez něj,« uvedla vedoucí poradenského centra Rosa Branislava Marvánová Vargová.

Policisté podle šéfa pořádkové policie Martina Hrinka ročně řeší 6000 až 7000 případů domácího násilí. Vykázání z bytu je každý rok kolem 1300. »Nejsou to jen muži, i když ti tvoří 95 procent vykázaných. Zbývajících pět procent jsou ženy. Násilí se objevuje nejen mezi partnery. Je to i dlouhodobý útlak rodičů,« uvedl Hrinko. Často jsou u výpadů i děti a stávají se jejich terčem.

Podle spoluautora aplikace, bývalého britského policisty Johna Liversidge, oběti obvykle trpí léta a nikomu se nesvěří, obviňují samy sebe a bojí se, že ztratí domov a dobrou pověst. »Nevědí, kam jít a co dělat. Představte si, že jste v temné místnosti a vůbec nic nevidíte. Jste v nebezpečí, ale východ nevidíte. Aplikace je nástroj, který jim pomůže situaci lépe pochopit a dá jim radu, jak se mohou zachránit,« řekl. Podle něho není aplikace jen pro oběti. Díky ní jim mohou pomoci i lidé z jejich okolí, »kadeřnice, prodavači, taxikáři či zubaři«, dodal bývalý policista.

Podle údajů z národního plánu prevence domácího násilí do roku 2022 kvůli domácímu násilí přichází Česko ročně zhruba o 14,5 miliardy korun. Největší část z této sumy představují ztráty kvůli pracovní neschopnosti a výdaje na léčbu obětí, a to asi 13 miliard. Úřad vlády situaci analyzoval v roce 2017.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2019-10-04 11:17
Článek je velmi jednostranný. V kolika případech histerická žena
otravuje muži život a vytáčí ho k nepříčetnosti, natolik, že se
neudrží a dá ženě facku. Proč se nepříjde s aplikaci pro muže
mající histerické ženy? // Proč si mnohé ženy vybírají opakovaně
násilníky a nepoučí se? // Proč se ve školàch neučí, že nezdravě
liberální a nezdravě tvrdá výchova vede ke zvýšeným sklonům ke
zlostem, tím i k násilnostem? Když rodiče přestanou vychovávat
násilníky, nebude potřeba ani uváděnou mobilní aplikaci.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.