FOTO - archiv

Netanjahu vrací mandát

Izraelská strana Likud včera oznámila, že její předseda a premiér Benjamin Netanjahu vrátí mandát k sestavení příští vládní koalice. Netanjahua tím minulou středu pověřil prezident Reuven Rivlin po volbách, které se konaly 17. září a v nichž Likud skončil druhý. Netanjahu ale získal největší podporu pro sestavení vlády.

Likud včera znovu vyjednával s vítězem voleb, uskupením Modrá a bílá Bennyho Gance o možnosti sestavit vládu národní jednoty. Hned po ukončení těchto rozhovorů Modrá a bílá v prohlášení uvedla, že Likud bohužel nepřestává trvat na tom, aby byl v rotačním předsednictví vlády jako první premiérem Netanjahu. »Izrael potřebuje širokou, stabilní a liberální vládu národní jednoty, kterou povede Benny Ganc. Tento cíl budeme nadále prosazovat,« stojí v prohlášení.

Také Likud konstatoval, že se vyjednávání nikam nepohnula, ale přičetl to tomu, že Modrá a bílá odmítá účast ve vládě národní jednoty, jak to doporučil Rivlin a v níž by se Netanjahu s Gancem střídali v předsednictví. Podle Likudu svým přístupem Modrá a bílá vleče Izrael k třetím volbám. První se konaly letos v dubnu a ani po nich se nepodařilo sestavit vládu.

Likud tvrdí, že předtím, než Netanjahu mandát vrátí Rivlinovi, pokusí se o sestavení vlády ještě jednou. Deník Haarec ale s odvoláním na zdroje zapojené do koaličních jednání napsal, že Netanjahu mandát vrátí bez dalšího jednání. Možné je ale také to, že Likud počká až do skončení svátku roš hašana, což je židovský Nový rok, který letos skončí zítra. Naděje na to, že Netanjahu získá koaliční partnery z jiných stran než Modrá a bílá je podle všeho malá. Zatím ho chce podpořit 55 ze 120 poslanců zvolených do parlamentu, zatímco Gance 54.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.