FOTO - pixabay

Berlín koupí zpět tisíce bytů

Berlín odkoupí od soukromé lucemburské firmy ADO Properties SA za 920 milionů eur (23,8 miliardy Kč) 6000 bývalých sociálních bytů, které město prodalo před 15 lety.

Reaguje tak na tlak veřejnosti, která se bouří proti raketově rostoucím cenám nájmů. Podle berlínské senátorky Katrin Lompscherové za stranu Levice (Die Linke) jde o vůbec největší takový odkup v dějinách hlavního města Německa. Opozice krok kritizuje.

»Záměrem je udržet v Berlíně stabilní nájmy a dát nájemníkům jistotu,« uvedl v prohlášení berlínský starosta Michael Müller (SPD). »Zároveň budeme pokračovat ve výstavbě nových bytů a právně ošetříme zmrazení nájmů,« dodal. Obecní firma Gewobag se tisícovek bytů nacházejících se ve čtvrtích Spandau a Reinickendorf v západní části města ujme letos v prosinci. Berlínská SPD slíbila postavit do roku 2030 kolem 200 000 nových bytů.

Podle analytika společnosti Jefferies Thomase Rothäuslera město nakoupilo draze. Agentuře Bloomberg Rothäusler řekl, že podle jeho odhadu bytové jednotky přeplatilo o zhruba deset procent nad jejich účetní hodnotou.

Podle německé opoziční strany liberálové (FDP) berlínské úřady svým postupem přispívají ke spekulacím s nemovitostmi. FDP to včera uvedla na Twitteru. Za »plýtvání penězi« krok označila protestní strana Alternativa pro Německo (AfD).

Už v půli července získal Gewobag nazpět 670 bytů v berlínské ulici Karl-Marx-Allee, připomněl na svém webu týdeník Der Spiegel. Cenu tehdy zastupitelstvo nezveřejnilo. Spor o byty na bývalé výstavní třídě z časů NDR provázely protesty a plnil přední stránky německého tisku. Stal se symbolem tíživé situace nájemníků ve velkých německých městech, napsal list.

Německá metropole přitom bývala proslulá nízkými náklady na život a nízkými nájmy. V posledních letech ale získala na atraktivitě. Ceny nájmů se podle agentury AFP za uplynulých deset let zdvojnásobily a někteří obyvatelé tak jen obtížně shánějí dostupné bydlení.

Levice se angažuje také v dalších projektech, například chce dosáhnout převedení bytů z portfolia největších realitních firem do společného vlastnictví. Tomu je nakloněna podle sociologického průzkumu asi polovina obyvatel města. Snahy o vyvlastnění se opírají o článek 15 německé ústavy, podle něhož lze vyvlastnit v zájmu obecného dobra majetek za náhradu. Levice žádá, aby se vyvlastnění týkalo společností, které pronajímají více než 3000 bytů.

V Berlíně žije asi 3,7 milionu lidí, každoročně se do města přistěhuje na 40 000 lidí. K roku 2030 by měl Berlín překročit hranici čtyř milionů obyvatel.

(pe, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 12 hlasů.

(pe, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jiri.suchanek
2019-10-01 09:34
Na nějaký volný trh už nevěřím. Zde jde o programové vytlačování
starousedlíků z míst kde léta bydleli. Navíc ta firma co ty nájmy
takto zvyšuje je zahraniční - otázka je jestli by si u nich doma mohla
něco takového dovolit. Ždímání obyčejných občanů s nepříliš
vysokými příjmy už se zkoušelo různě ve světě a pokud vím, nikde
se neosvědčilo. U nás to proběhlo taky. Lidi se po zvýšení nájmů
přestěhovali. Nyní již není kam a pro změny raketově rostou ceny
bytů, že už jsou skoro neprodejné. Developeři ale nejdou s cenama
dolů - prý to koupí zahraniční kupci. Třeba homosexuální šajch z
Kataru či tak nějak - je to jen cesta jak sem napakovat obtížné osoby.
Globalizace je určena pro globální hráče a ne pro lidi, kteří
chtějí bydlet za únosnou cenu tam kde se narodili, což mi připadá
docela v pořádku. Já také chci bydlet v klidu tam kde žiji desítky
let a nemuset se obávat, že mi podlahu na které stojím podtrhne
nějaký bezohledný finančník.
fronda
2019-10-01 02:25
Z toho koukají další dotace pro bohaté z kapes chudých. Stejně jako
korupce, pořadníky... Ať nechají pracovat trh, přece nemusí každý
bydlet v Berlíně. Kdo na to nemá, může bydlet třeba v Žitavě. Bez
dotací a uměle nízkých nájmů pro vybrané.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.