Ilustrační FOTO - Pixabay

ČR se vzpamatovává z vichřice

Domácnostem, které se kvůli následkům silného větru ocitly v pondělí bez proudu, byly obnoveny dodávky elektřiny. Společnost ČEZ opravila všechny poruchy a připojila zbývající zákazníky zpět k distribuční soustavě.

»ČEZ Distribuce opravila všechny poruchy na vedení vysokého napětí a připojila tak zbývající zákazníky zpět k distribuční soustavě. V průběhu dne nám mohou být ještě hlášeny od zákazníků poruchy na nízkém napětí, mělo by se však jednat již jen o čísla popisná, rekreační objekty, chaty a podobně,« sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Škody na distribuční soustavě ČEZ budou podle ní do pěti milionů korun.

V nejhorším okamžiku, v pondělí kolem 15:00, bylo bez proudu 42 000 zákazníků ČEZ. Kolem 17:00 byla situace nejhorší v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, kde bylo bez elektřiny 8000 odběratelů. Hodinu před půlnocí ČEZ evidoval asi 1300 odběrných míst bez proudu.

Společnost E.ON, která distribuuje elektřinu v Jihočeském kraji, na Vysočině, v Jihomoravském, Zlínském a částečně i Olomouckém kraji, měla v pondělí ráno bez dodávek zhruba 11 500 domácností.

Vichřice nazvaná Mortimer poničila v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) podle prvních odhadů asi 300 000 metrů krychlových dřeva. Představuje to asi 300 000 stromů. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil, řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

»Jde o jednotlivé vývraty a zlomy. Zatím nevíme o žádné lokalitě poškozené plošně, ale údaje budeme v dalších dnech zpřesňovat. Největší škody jsou podle všeho ve středních Čechách,« uvedla mluvčí.

Objem zničeného dřeva představuje přibližně 2,5 procenta z letos očekávaných celkových těžeb Lesů ČR na úrovni 12 milionů metrů krychlových dřeva. Z toho by asi devět milionů metrů krychlových mělo připadnout na kůrovcové dřevo.

Kalamitní dřevo zničené vichřicí zřejmě ještě více zahltí trh se dřevem, který je pod velkým tlakem kvůli dřevu z mimořádné kůrovcové kalamity.

Zatím poslední velkou škodu nadělal vítr v lesích letos v březnu. Orkán Eberhard tehdy ve státních lesích poničil asi milion metrů krychlových dřeva.

Dosud největší větrnou kalamitu v historii Lesů ČR způsobil orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 1 hlas.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.