Ilustrační FOTO - Pixabay

Letošní úroda hroznů bude v Česku asi slabší než loňská

Úroda vinných hroznů v Česku bude zřejmě letos nižší než loni a také asi i mírně nižší, než vinaři odhadovali v létě. Kvalita hroznů bude ale pravděpodobně velmi dobrá. ČTK to zjistila v anketě mezi vinaři a zástupci vinařských organizací. Letošní sklizeň hroznů je na jihu Moravy přibližně v polovině.

"První sklizené vinice ukazují, že je stejná, nebo mírně menší úroda, než byly odhady z letních měsíců. Bude to přibližně o 20, a někde i o 25 procent méně než v minulém roce. Přesnější čísla ale budou až po sklizení prvních celých tratí," uvedl ředitel vinařství Habánské sklepy Josef Svoboda.

V některých částech republiky ale může být propad mezi loňskou a letošní sklizní podle ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce ještě značnější. "I když obecně se odhady pohybují okolí poklesu úrody o přibližně 20 procent, na vinohradech, kde byla loni úroda výrazně nadprůměrná, může být letos výrazně méně hroznů, až o 40 procent," uvedl.

Důvodem je podle něj to, že některé vinohrady loni navzdory extrémním podmínkám - vysokým teplotám i velkému suchu - přinesly výrazně nadprůměrnou úrodu. Rostliny se tím ale vyčerpaly, takže letos je hroznů méně, nebo jsou menší.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Letošní počasí bylo podle vinařů pro hrozny téměř ideální a významněji úrodu neohrožovaly ani choroby. Všechna nebezpečí ale zatím nepominula. "Vedle špačků a možných dlouhodobých dešťů jsou to letos mimořádně i hraboši a hmyz," uvedl generální ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner.

Potíže s hraboši nejsou ve vinohradech plošné, liší se v různých částech kraje. Zatímco někteří pěstitelé pozorují hraboše, kteří se krmí na dozrávajícím ovoci, dalším zničili spíš novou výsadbu a plody nechávají na pokoji. "Na jaře jsme museli znovu vysadit hektar v původní výsadbě z roku 2017, protože mladé sazenice poškodili hraboši. A teď zase způsobují škody na dalších mladých sazenicích už teď na podzim, ne jako loni přes zimu a na jaře," uvedl provozní ředitel vinohradnictví skupiny Bohemia Sekt Libor Výleta.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.