Ilustrační FOTO - Haló noviny

Pouhý výkřik nebo součást druhého daňového balíčku?

Jana Maláčová (ČSSD) se snaží urvat peníze, kde to podle ní jen trochu jde. Neohlíží se nalevo ani napravo. S konzultacemi ve vládě si zjevně hlavu nedělá. Daňová sleva na nepracující manželku či manžela by podle ní měla být jen na ty, kteří pečují o děti, starší příbuzné či postižené.

Takovou úpravu ministryně práce navrhuje. Díky této změně by měl stát získat dvě miliardy korun ročně, z nichž by se část dala využít na zálohované výživné. »Nechci slevu na nepracující manželku či manžela zrušit obecně, měla by zůstat pro lidi na rodičovské, pro osoby, které pečují o seniora nebo zdravotně postiženého. Těch, kdo nemohou pracovat, protože pečují, by se tedy změna netýkala,« řekla Maláčová novinářům. Zní to logicky?

Komunisté podle své předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslavy Vostré chápou, že slevy na manželku či na manžela mají své opodstatnění, když se dotyčná či dotyčný stará buď o děti nebo o někoho nemocného v domácnosti. Pak považují uplatnění slevy druhým z partnerů za správné. Čerstvý návrh ministryně Maláčové je pro KSČM k diskusi, na kterou je však zatím dost času. »Očekávám totiž, že to nebude pouze návrh sám o sobě, ale bude součástí tzv. druhého daňového balíčku, který připravuje vláda Andreje Babiše, potažmo ministerstvo financí. V něm bychom se kromě jiného celkově měli zabývat i slevou na poplatníka jako takovou – zda ji nezvýšit. A určitě bychom se měli zabývat i takovými věcmi, jako je zrušení superhrubé mzdy apod. Doufám tedy, že tento návrh bude provázaný s jinými návrhy v daňovém balíčku. Pak je pro nás k diskusi,« dodala pro náš list Vostrá.

Předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá.

Slevu na dani je možné mít na manžela či manželku, kteří nemají vlastní příjem vyšší než 68 000 korun ročně. Uplatňuje se za celý rok. Celkem za rok 2018 činí 24 840 korun.

Podle Jany Maláčové by při navrhované změně pravidel nemělo na toto zvýhodnění nárok 76 tisíc lidí. »Pravděpodobně nepracují, protože si to mohou dovolit. Myslím si, že bychom je neměli dotovat těmi 25 000 korunami ročně na daňových slevách,« uvedla Maláčová. Podle ní by tak rozpočet ročně získal dvě miliardy korun. Část z této částky by se podle ministryně dala využít na zálohované výživné. Podle resortu by alimenty za neplatiče a neplatičky vyšly stát asi na 800 milionů korun ročně.

Představa Maláčové je nyní jen její další pokus o zviditelnění

»Představu paní ministryně Maláčové bereme v tuto chvíli jen jako její píarovou prezentaci, jako výkřik, kde zase urvat nějaké kusy financí. Nic víc, nic míň,« reagovala pro Haló noviny poněkud méně kulantně než její stranická kolegyně Vostrá stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM, místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Hana Aulická Jírovcová. KSČM je podle jejích slov přesvědčedna o tom, že slevy na daních si samozřejmě zaslouží především pracující lidé na partnery, kteří nemohou pracovat, protože se starají o své nejbližší, což vyplývá i z logiky věci.

Sociální demokraté tlačí na změny daní. V minulosti tak aktivní zdaleka nebyli, a často ani nepodpořili rozumný návrh KSČM. Vedle progresivního zdanění – to ovšem požadují komunisté už několik volebních období - prosazují bankovní daň. Ani v této věci by s komunisty neměli mít žádný problém. S koaličním partnerem, hnutím ANO, se na jejím zavedení však neshodli. Vzniknout má Národní rozvojový fond, do něhož by banky vložily sedm miliard korun. Má sloužit k financování investičních projektů. Zástupci vlády a čtyř největších komerčních bank o tom v září podepsali memorandum.

Maláčová míní, že pokud koalice na bankovní dani dál shodu nenajde, měla by ČSSD návrh na její zavedení předložit sama. Jsem zastánkyní bankovní daně. Potřebujeme mít udržitelný systém daní. »Národní rozvojový fond není řešení toho, že se velké nadnárodní korporace nepodílejí solidárním způsobem na udržitelnosti veřejných financí v ČR,« řekla ministryně práce a sociálních věcí.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 11 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.