Ilustrační FOTO - Haló noviny

Digitalizace daní má budoucnost, ale zatím jde hodně o sliby

Na plánovaném omezení činnosti 33 poboček finančních úřadů ušetří stát v dlouhodobé perspektivě 680 milionů korun. Po jednání s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Obce dostaly na schůzce, které se účastnila také generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová, slib, že i po omezení provozu bude na těchto úřadech zachována možnost konzultací. »Nepůjde jen o podatelny,« uvedl Lukl, jehož svaz omezení kritizuje kvůli dopadu na život v malých obcích.

Finanční správa nedávno oznámila, že v prvním pololetí příštího roku omezí činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy.

Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech, a navíc se tím centralizuje státní správa. Podle finanční správy rozsah služeb pro občany zůstane stejný. Finanční správa má nyní 201 územních pracovišť. Z toho 23 územních pracovišť již od června 2016 funguje v režimu 2+2, tedy dva dny v týdnu v nich působí dva úředníci.

Stínový ministr financí KSČM a místopředseda sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Jiří Dolejš vidí celou věc ve dvou rovinách. »Ministerstvo financí jednak musí vykázat úspory. Nechť je vykazuje, ale racionalita je daleko složitější. Skutečně může dojít k tomu, že služby budou přece jen trochu omezeny,« reagoval pro náš list poslanec.

Stínový ministr financí KSČM a místopředseda sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Jiří Dolejš.

Změny v činnosti úřadů souvisejí s plánem snížit počet pracovníků a provozních nákladů finanční správy a snahou státu převést správu daní do digitalizovaných služeb. »Všichni chceme digitalizovat, tedy cíl je, aby občané, živnostníci a firmy chodili minimálně na úřady,« uvedl před novináři Babiš. Dodal, že daňový portál by měl začít fungovat v prosinci příštího roku.

Digitalizace daní je podle Dolejše onou druhou rovinou. Má budoucnost a někdy se jí dočkáme, ale zatím jsou to z velké části sliby. »Tak trochu jde o těšínská jablíčka, že jednoho krásného dne nebudeme muset ani zvednout zadek a všechno poběží v počítači. Je to téma, které je napnuté, a je otázka, zda zvítězí imperativ šetřit, anebo kvalita služeb v terénu. Není obec jako obec a rozdíly budou samozřejmě v dopadu,« řekl Haló novinám stínový ministr financí KSČM.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 5 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.